Řešíte situaci, kdy zaměstnanec nebo zaměstnavatel nechtějí podepsat výpověď?

9.10.2018 | autor: Redakce PŽ

V praxi se lze až překvapivě často setkat se situací, kdy jedna ze stran pracovněprávního vztahu nechce přijmout výpověď od druhé strany. Týká se vás to také? A jak se od sebe liší výpověď a dohoda o rozvázání pracovního poměru?

Výpověď je jednostranný právní akt

To znamená, že výpověď se druhé straně prostě a jednoduše doručí. Bez ohledu na to, jaké následky to pro ni bude mít. Je však třeba dodržovat určitá pravidla.

TIP: Výpověď může provázet nepříjemná atmosféra. Víte, jaké existují možnosti řešení konfliktů na pracovišti? Jednou z nich je firemní mediace.

Výpověď musí mít vždy písemnou formu. Zaměstnanec přitom může dát výpověď z libovolného důvodu, nebo i bez udání důvodu. Zaměstnavatel však může dát výpověď pouze z důvodu uvedeného v § 52 zákoníku práce.

Písemnou výpověď je třeba vždy doručit druhé straně. Zaměstnanec může výpověď předat svému přímému nadřízenému. Doporučuje se, aby zaměstnavatel zaměstnanci podepsal, že výpověď převzal. Nebo může zaměstnanec předat výpověď do podatelny, pokud u zaměstnavatele takové místo je. Nebo bude muset zaměstnanec poslat výpověď doporučeně, a to ideálně na doručenku, aby měl doklad o tom, že si zaměstnavatel výpověď převzal.

Zaměstnavatel přitom výpověď zaměstnanci doručuje vždy nejdříve na pracovišti. Pokud není možné zaměstnanci doručit výpověď na pracovišti, měl by zaměstnavatel dorazit do místa bydliště zaměstnance a pokusit se doručit mu výpověď tam. A až když není ani toto možné, může zaměstnavatel poslat zaměstnanci výpověď poštou.

Výpovědní doba se odvíjí od data doručení druhé straně. Ve většině případů je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce, který následuje po doručení výpovědi druhé straně.

Dohoda o rozvázání pracovního poměru je dvoustranný právní akt

Jedná se o druhou možnost rozvázání pracovního poměru. S dohodou přitom nebývá spojována žádná výpovědní doba. Strany se tak mohou domluvit, že pracovní poměr skončí téhož dne nebo jakéhokoliv dne v budoucnu. Nebo může pracovní poměr skončit k nějaké skutečnosti (například až se nemocná kolegyně vrátí do práce).

Více informací z oblasti řešení konfliktů na pracovišti najdete na www.mediace-cr.cz.

 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.