V jakých případech je možné prodloužit výpovědní dobu

30.5.2018 | autor: Redakce PŽ

Nacházíte se v pracovním poměru a řešíte veškeré podmínky výpovědi? Přečtěte si, kdy je možné výpovědní dobu prodloužit nebo zkrátit.

Délka výpovědní doby

Pokud zaměstnanec nebo zaměstnavatel podají výpověď, skončí pracovní poměr vždy uplynutím této doby. Výpovědní doba se přitom u zaměstnance a zaměstnavatele nesmí lišit. Je třeba, aby činila nejméně dva měsíce. 

TIP: Konflikty na pracovišti jsou často důvodem pro podání výpovědi. Pokud se chcete naučit jim předcházet, absolvujte firemní mediaci.

Lze výpovědní dobu nějak prodloužit?

Výpovědní doba nesmí být nikdy zkrácena, může však být prodloužena. Je ovšem třeba, aby prodloužení výpovědní doby bylo doloženo písemnou smlouvou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. A platí přitom, že i prodloužená výpovědní doba musí být jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele stejná.

Výpovědní dobu nelze nijak zkrátit, a to ani pokud by s tím obě strany souhlasily. To je přitom ukotveno v zákoníku práce. Ten říká, že strany pracovněprávních vztahů nesmí překročit to, co ZP stanoví jako nejméně nebo nejvýše přípustné.

Kdy výpovědní doba začíná

Výpovědní doba začíná vždy běžet prvním dnem kalendářního měsíce, který následuje po doručení výpovědi druhé straně. Pokud tedy byla výpověď druhé straně doručena například 20. května, začíná výpovědní doba běžet od 1. června.

Onemocnění zaměstnance ve výpovědní době

Pokud zaměstnanec výpověď podá 20. května a následně je od 25. května do 10. června v dočasné pracovní neschopnosti, výpověď začíná běžet tak, jak měla. Nic se tedy neposouvá ani nemění.

Pokud je zaměstnanec dočasně pracovně neschopným během výpovědní doby tak, že by výpovědní doba měla uplynout během ochranné doby, tak se ochranná doba do výpovědní doby nezapočítává. V praxi to tedy znamená, že pokud byl zaměstnanec po dobu 10 dnů v dočasné pracovní neschopnosti, tak se výpovědní doba o těchto 10 dnů prodlužuje.

Brání konflikty na pracovišti vašemu pracovnímu nasazení? Zbavte se jich pomocí firemní mediace.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.