Jak úspěšně zvládnout pracovní pohovor?

19.4.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Příjímací pohovor je důležitým mezníkem na cestě za zvoleným zaměstnáním a není radno podceňovat jeho význam. Jde o poměrně krátký okamžik, během kterého musíte zvládnout příjemně zapůsobit vaším verbálním i neverbálním projevem, sebevědomě informovat o svých schopnostech a zkušenostech, aniž byste působili nafoukaně a neskromně a přesvědčit zaměstnavatele, že hledá právě vás. Tento článek vám pomůže s přípravou na pracovní pohovor a poradí vám, jak se během něho správně chovat, abyste udělali dobrý dojem.

Životopis a motivační dopis

Jste-li pozváni na pracovní pohovor, znamená to, že se vám podařilo zaujmout svým životopisem a motivačním dopisem. Už to je samo o sobě úspěch, protože vyčlenit se z velkého množství uchazečů není často vůbec snadné.  Proto buďte důslední, nepropásněte šanci získat vysněnou pracovní pozici hned na začátku vašeho snažení a dejte si na vašem CV skutečně záležet! Má-li váš životopis zaujmout, musí být správně a přehledně strukturován, precizně zpracován po gramatické i stylistické stránce a v neposlední řadě musí být hezký na pohled. V poslední době se čím dál častěji vytvářejí designová CV, která jsou znatelně působivější a poutavější než klasické životopisy psané ve Wordu. Při tvorbě designového CV zvolte takovou úpravu, která koresponduje s vaší osobností, založením a vkusem, avšak zároveň se držte pravidla, že v jednoduchosti je krása a zbytečné své CV nezahlťte efekty, které mu uberou na přehlednosti a eleganci.  Svůj životopis vždy odesílejte společně s motivačním dopisem, který musí být zpracován stejně pečlivě a přesvědčivě jako vaše curriculum vitae.

Před pracovním pohovorem

Výborně, vše jste udělali správně, zaujali jste a získali jste pozvání na pracovní pohovor. Jak se ale nyní připravit na osobní setkání s vaším potencionálním budoucím zaměstnavatelem, abyste udrželi dobrý dojem vzešlý z povedeného CV a motivačního dopisu?  Nejprve je nutné zvolit vhodný oděv, který si na schůzku obléknete. Oblečení se do značné míry podílí na celkovém prvním dojmu, který je často rozhodující. Obecně se doporučuje zvolit k této příležitosti decentní a solidní oblečení, jako je tmavý oblek a kostýmek, jemné líčení a lehký parfém. Nepřehánějte to s výraznými šperky a výstředním oblečením. Samozřejmě také záleží na konkrétním pracovním místě, o které se ucházíte. Pokud se například jedná o nějaký kreativní druh práce, můžete už svým oblečením ukázat svou nápaditost a do jisté rozumné míry ustoupit od klasického konzervativního stylu. Na příjímací pohovor přijďte vždy včas! Počítejte s časovou rezervou, abyste s jistotou zabránili uspěchanému a překotnému vstupu do místnosti, kde se schůzka koná. Téměř nic tak nepokazí první dojem, jako roztěkané entrée a potem se lesknoucí čelo.  V celé budově, ve které se pracovní pohovor koná, zdravte všechny lidi, které potkáte na chodbách. Nikdy nevíte, kdo všechno se bude vašeho příjímacího pohovoru účastnit a rozhodovat o vašem úspěchu či neúspěchu. Určité tušení mít samozřejmě můžete, projdete-li si předem internetové stránky daného pracoviště, kde si můžete často prohlédnout fotografie lidí, kteří zde pracují. Ucházíte-li se o místo v určité firmě, zcela jistě si pomocí webu také zjistěte, kdy byla firma založena, kolik má zaměstnanců, klientů, jaké jsou její nejvýznamnější projekty, jaké má krédo, na co je v rámci fungování firmy kladen největší důraz apod.

Při pracovním pohovoru

Jak už bylo řečeno, první dojem je zcela zásadní, a proto do místnosti vstupujte vždy s úsměvem. Úsměv je tím nejlepším prostředkem, jak si sympaticky a mile naklonit přijímací komisi na svou stranu. Dbejte na to, aby vaše mimika a gestikulace byla spíše umírněná. Pokud jste nervózní, dělejte co nejméně pohybů, protože pak nebude vaše nervozita tak nápadná.  Žena by měla mít při sezení kotníky i kolena u sebe a může si také přehodit nohu přes nohu, nikoli však vyzývavě. Seďte vzpřímeně, ale zároveň se snažte působit přirozeně, nenapjatě a klidně. Mluvte zřetelně, s úsměvem a způsob své mluvy a gestikulace si vyzkoušejte doma před zrcadlem, ať víte, co působí a nepůsobí dobře. Mluvte k věci a neignorujte rekce komise. Pokud například zpozorujete, že se někdo z přítomných kouká během vaší řeči na hodinky, pokuste se svou řeč zkrátit a ukončit. Zkrátka ukažte, že máte sociální inteligenci a flexibilně reagujte na projevy chování ostatních lidí. Nikdy neskákejte personalistovi do řeči a případné dotazy si schovejte až na konec pohovoru. Také je důležité vědět, že pohovor vždycky končí personalista, nikoli vy! Hodně štěstí!



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Luky Neregistrovaný | 2014-05-01 09:47:54
No nevim já mám dost strach kdykoliv tam jdu a tak nevim jak to zvládnout...
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.