Životopis bez chyb = první krok k získání práce

4.1.2013 | autor: Redakce PŽ

Životopis bez chyb = první krok k získání práce

Většina kandidátu na pracovní místo se nedostane do druhého kola výběru kvůli špatné formě a chybám v životopise. Pokud tedy dlouho nemůžete sehnat práci a nevíte proč, zkontrolujte si podle následujících bodů svůj životopis, možná v něm odhalíte chyby, které máte ve svém životopise i vy.

 

Je třeba upozornit, že tento článek se věnuje pouze nejčastějším chybám v životopise, co se týče jeho formy. Podrobný návod pro psaní strukturovaného životopisu naleznete i se vzorem ke stažení na pracovním serveru Flek.cz. Ale nyní již k jednotlivým bodům.

Jméno souboru

Možná si říkáte, že na jménu souboru není co zkazit. Každý den ale do pracovních agentur chodí tisíce životopisů pojmenovaných „curriculum vitae“, „můj životopis“ apod. Mějte na paměti, že je nutné vždy do názvu souboru připojit své příjmení. Velmi tak ulehčíte personalistům práci při zpětném hledání vašeho životopisu.

Formát souboru

Sami jistě dobře víte, že ne všechny soubory se zobrazují na všech počítačích stejně. U rozsypaného životopisu se špatnou diakritikou ale nebude žádného personalistu zajímat důvod. Posílejte proto životopisy vždy ve formátu, který může i zaměstnavatel bez problému otevřít, a to tak, aby se zachovala podoba dokumentu. Ideální je používat formát PDF, který se snadno vytváří, otevírá a nemění podobu obsahu.

Celkový vzhled životopisu

První dojem je rozhodující nejen při osobním setkání, ale také při prohlížení životopisu. Dejte si proto opravdu záležet na úpravě. Důležité je, aby životopis vypadal vzdušně, přehledně, měl správné odsazení odstavců i odlišené nadpisy a jednotný styl. Rozhodně se ale vyvarujte všelijakým ozdobným písmům, střídání barev, potrhávání a dalším ozdobám. Šetřete také ztučňováním nebo dalším zvýrazňováním.

Gramatické chyby

Gramatickou chybu udělá čas od času každý. V životopisu ale pro ně rozhodně místo není. Pokud si nejste svými češtinářskými schopnostmi jisti, nechte si životopis zkontrolovat někým dalším, klidně i odborníkem. Pokud odesíláte životopis v angličtině, platí samozřejmě totéž s anglickým kontrolorem.

Příliš rozsáhlý nebo příliš krátký životopis

Mnoho pracovníků si neuvědomuje, že více informací v životopise neznamená vždy větší šanci na úspěch. Spíše je tomu naopak. Vyhněte se proto přehnaným popisům zkušeností, které nejsou k dané pozici relevantní. Na druhou stranu je ale zřejmé, že nepůsobí dobře ani druhý extrém, kdy do životopisu téměř nic neuvedete. Mějte tedy životopis úplný, ale myslete na to, co bude vašeho budoucího zaměstnavatele opravdu zajímat. Vždy tak relevantnost životopisu upravujte podle konkrétní pozice a myslete na to, že jeho délka by neměla přesáhnout dvě strany.

Přidaná fotografie

Otázka zda k životopisu fotografii připojit či nikoliv se obecně zodpovědět nedá. Většina personalistů ale uvádí, že je lépe fotografii nepřipojovat (pokud ji zaměstnavatel nevyžaduje). Jestliže se přeci jen rozhodnete fotografii přiložit, vybírejte ji opravdu pečlivě. Měla by totiž působit spíše formálně, zobrazovat pouze horní část těla, nikoliv celou postavu (opět s výjimkou požadavku zaměstnavatele např. pro práci v modelingu), vhodný je i mírný úsměv. Rozhodně zapomeňte na oříznuté fotografie z rodinných oslav, plesů či dalších akcí. Vhodné nebývají často ani průkazové fotografie. Nejlépe je nechat se na životopis vyfotit speciálně pro tento účel profesionálem.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.