Čistěte si doma vodu ekologicky pomocí kořenové čističky

29.3.2017 | autor: Redakce PŽ

Slyšeli jste už někdy o kořenových čističkách? Jedná se o biologickou formu čistírny odpadních vod, která je často využívaná i na zahradách rodinných domů. Je totiž velmi málo energeticky náročná, takže ve srovnání s jinými typy značně ušetříte.

Jak funguje?

Kořenová čistička pracuje jako každá jiná biologická čistírna odpadních vod. Některé nečistoty se odstraní fyzikálně (filtrací), jiné chemicky. Zbytek obstarají bakterie, které ke svému metabolismu využívají znečišťující látky z odpadních vod. Rostliny a jejich kořeny mají vlastně jen podpůrnou funkci, jsou zodpovědné asi za 10 % celého procesu čištění.

A co se děje v zimě?

Nejčastějším mýtem, který o kořenových čistírnách koluje, je přesvědčení, že v zimě nefungují. Skutečně by ale někdo používal takovou čističku, jež funguje jen každého půl roku? Jak jsme si prozradili, rostliny na čištění nemají až takový vliv, hlavní roli hrají filtry, chemie a bakterie – všechny tyto aspekty fungují celoročně. Bakteriím se sice v zimě zpomaluje metabolismus, ale s tím dobře navržená kořenová čistírna počítá.

Je vhodná pro vaše potřeby?

Kořenové čistírny zvládnou čistit komunální odpadní vody z obcí i rodinných domů. Používají je obzvlášť menší obce, u rodinného domu je pak rozhodnutí pouze na vás. Jestliže máte v obci kanalizaci, pravděpodobně se na ni budete muset napojit (s výjimkou případů, kdy by to bylo příliš nehospodárné), jinak vám ale nic nebrání čistit vodu ekologicky. Jediné, co vás omezuje, je prostor. Uvádí se, že na každou osobu potřebujete asi 5 m2, ale úplná pravda to není. Nejlépe vaši situaci zhodnotí odborníci.

Chcete-li se o kořenových čistírnách dozvědět více, informujte se na webu společnosti Grania, která se zabývá jejich projektováním a výstavbou. Jako jediní v ČR dokonce nabízí speciální instalační sety, díky nimž si můžete čistírnu postavit svépomocí.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.