3 fakta o krvi: Dárci, tohle jste určitě nevěděli

24.4.2018 | autor: Redakce PŽ

3 fakta o krvi: Dárci, tohle jste určitě nevěděli

Krev je neuvěřitelná. Fascinující. Ať patříte mezi dárce krve, nebo ne, tato fakta vás překvapí. Dozvíte se nejen více o tajích rudé tekutiny, nýbrž i pozoruhodné informace o transfúzích.

1. Ve vašich žilách koluje zlato

Zlatá žíla nebude jen oblíbenou metaforou. Každému člověku v krvi totiž teče zlato. Doslova. Je ho však jen skromné množství, přesně 0,2 mg, a tak z něj stěží zbohatnete. Zlato jako takové má ale pozitivní vliv na látkovou přeměnu a zpomaluje stárnutí, zahání deprese, úzkosti i jiná rozrušení, proto se nebojte potravinových doplňků obsahujících jedlé zlato (E175).

2. Existuje více než 36 systémů krevních skupin

Když se někdo zeptá na počet krevních skupin, člověk automaticky vyhrkne číslovku 4. To je přece jasné. A, B, AB a 0. To je ale pouze jeden ze systémů krevních skupin- AB0 systém. Medicínští specialisté by na věc měli však jiný názor. Ve skutečnosti znají více než 36 systémů krevních skupin, které mohou mít vliv při transfuzi krve.

Krevní skupina napoví mnohé o sklonech k různým zdravotním problémům. Nulky trpí často na problematické trávení a žaludeční potíže. Aby se jim vyhnuly, měly by do svého jídelníčku zařadit potraviny bohaté na bílkoviny, tedy hlavně maso. Tělu s krví 0 prospěje drůbeží, ryby, ale také zelenina.

Majitelé krevní skupiny A zápasí často s imunitou. Jejich strava se musí proto orientovat na vysoký příjem vitaminu C. Zařaďte na denní menu citrusy, zeleninu jako brokolici, špenát a česnek. Bude vám lépe.

Ti, jimž žilami koluje krev typu B, snadno podléhají stresu a ve vypjatých situacích ztrácí hlavu. Jak se vymanit z genetických okovů? Vyhýbejte se transtukům, rostlinným olejům a alkoholu.

Populace s krevní skupinou AB často tíží nedostatek žaludečních šťáv. Podpořte je prostřednictvím jídel s jablečným octem a manukovým medem, které mají na vaše potíže blahodárný vliv.

3. Intervaly mezi darováním krve a krevní plasmy se hodně liší

Věděli jste, že na odběr krevní plasmy můžete chodit častěji než na odběr celé krve? Darovanou plasmu totiž tělo obnoví už po 48 hodinách, proto se dárcem krevní plasmy můžete stát klidně každé 2 týdny. U darování krve je situace komplikovanější. Neodebírá se jen část, nýbrž kompletní tkáň, proto její náhrada probíhá o poznání déle. Odběrová střediska vás přijmou nanejvýš 5x ročně.

Liší se i rozestupy mezi darováním tekutin. Mezi darováním plasmy a krve stačí rozestup pouze 48 hodin. Pokud se však rozhodnete nejdřív darovat krev a až poté na odběr krevní plasmy, musí uplynout celé 4 týdny.

Co ta krevní plasma vlastně je? Představuje tekutou složku krve, která funguje jako prostředí pro transport krvinek i živin po těle. Tvoří 55 % krve a na darování krevní plasmy závisí nespočet životůExtrakty nebo léky z krevní plasmy se používají při těžkých operacích, při problémech se srážlivostí krve, imunitních chorob, dále jako tkáňové pojivo při chirurgických zákrocích, případně při léčbě velkoplošných popálenin.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.