Koberec má stále své místo

27.2.2009 | autor:

Koberec má stále své místoPři vybavování bytu každého nejvíc baví vybírání nábytku a úchytek na dvířka od kuchyně, ale jejich dopad na celkový vzhled interiéru je minimální. To se ovšem nedá říct o podlaze. Ta tvoří poměrně velké souvislé plochy, čímž dodává místnosti určitý charakter. Pomocí materiálu a vlastností podlahy určujeme i množství odraženého světla do prostoru, a tím jeho atmosféru. V posledních letech se do popředí derou dřevěné nebo syntetické podlahy, které ale v určitých bodech nedokáží nahradit klasický koberec.

Teplo od země

Koberec má výborné akustické a tepelně izolační vlastnosti. Ty oceníme zejména v bytech, kde vyžadujeme utlumení zvuku při chůzi. Navíc snadněji než jiné druhy podlah pohlcuje kobrec prach a nečistoty. Nejnáročnější je výběr celoplošného koberce. Jeho instalace je složitější a vyžaduje pravidelnou údržbu. Navíc v případě poškození nám nezbývá nic jiného, než ho záplatovat, což nevypadá příliš esteticky. Vhodný materiál volíme podle stupně zatížení. Více snese koberec vytvořený z krátkých vlasů nebo uzlíků. Příjemnější a pohodlnější je s dlouhým vlasem, zde ale musíme počítat s kratší životností.

Typy koberce

Typy koberců můžeme v zásadě rozdělit na přírodní, vlněné a syntetické. Přirozený vzhled přírodních koberců ladí téměř s jakýmkoli nábytkem. Ty vlněné nejsou příliš vhodné pro alergiky, ale výběr je podstatně širší. Nejznámější se dováží z Nepálu, Indie a Maroka. Se syntetickým kobercem sice potěšíme alergika, ale životnost je poměrně kratší. Proto se nejčastěji vyrábí v kombinaci s vlnou.

V závěru řešíme barevnost. U celoplošných koberců by měla převládat jednoduchá, nejlépe světlá barva. Pokud se ale nachází v místnosti s vysokým provozem, volíme raději žíhaný koberec, který skryje drobné nečistoty. Vzor se hodí spíše pro menší koberce určené jako dekorace.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.