Minimalismus

27.2.2019 | autor: Redakce PŽ

Minimalismus

Minimalismus se jako umělecký směr objevil už v 50. letech 20. století. Od malířství a sochařství se posunul k designu a architektuře. Jeho základní myšlenkou je dosažení maximálního účinku nejjednoduššími prostředky. V současné době patří k nejvýznamnějšímu trendu v oblasti vybavování interiéru. Prostor pro bydlení je u většiny obyvatel dosti malý a právě díky minimalistickému pojetí jeho mobiliáře ho můžeme odlehčit a opticky zvětšit.

Mezi základní charakteristiky minimalismu řadíme jednoduchou geometrickou formu, kvalitní materiál nekombinovaný s žádnými dalšími, málo detailů a forem. Čisté tvary a přesně vedené linky navozují vyvážený a klidný dojem. Protože toto prostředí může působit příliš stroze a sterilně, málokdy bývá takový interiér tvořen pouze v duchu minimalismu. Díky jeho nenápadnosti ho lze doplnit vlastním zařízením, ke kterému máme citový vztah, nebo které se nám prostě líbí. A vyhýbat se nemusíme ani starožitnostem, pokud jsme schopni je sladit se zbytkem interiéru.

Ve spoustě bytů stále přežívá stavebnicový nábytek a s tím i zlozvyk vystavovat na odiv veškerou veteš, kterou nám kdy kdo daroval. S minimalistickým nábytkem toto odpadá. Je velmi příjemné zbavit se přebytečných věcí, které prostor přetěžují, a tím ho odlehčit. Pokud se s těmito předměty nechceme rozloučit, řešíme to pomocí vestavěných skříní či jinak skrytých úložných systémů. Jakkoli se minimalismus zdá být úsporným stylem, po ekonomické stránce to rozhodně neplatí. Víc než kdekoli jinde zde platí, že není nad kvalitu. Zvláště pokud chceme získat to nejlepší, je dobré se obrátit na zkušeného architekta.

Neocenitelnou funkci má minimalismus v oblasti designu, zejména co se týče elektronických spotřebičů, u kterých nejvíce oceníme jejich nenápadnost. V posledních letech se jako reakce na minimalistickou strohost objevují různé ornamenty, které elegantně doplňují celý styl. Nebojte se experimentovat a nechte se inspirovat tímto nadčasovým uměleckým směrem.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.