Svěží domov

21.3.2009 | autor:

Svěží domovZnáte ten nepříjemný pocit, když vejdete k někomu do bytu a přes nos vám přeletí nepříjemný zápach? Říkáte si, jak to asi "páchne" u nás doma? Toto je velmi častá a nepříjemná situace, ze které ale naštěstí vede cesta ven. S vašimi známými vám nepomůžeme, záleží jen na vaší odvaze, zda je budete schopni na tuto nepříjemnost upozornit. Pro vás samotné ale máme pár užitečných rad.

Nezapomínejte větrat!

Naprostým základem každého svěžího prostředí je větrání. Je dáno zákonem, že místnosti, kde se vyskytuje člověk, musí být větratelné a větrané. Následkem špatně větraných místností je vysoká vlhkost, vyšší koncentrace oxidu uhličitého a dalších látek, plísně a s tím vším spojený zkažený vzduch. Větráme-li doma, máme jistotu, že riziko nepříjemného pachu minimalizujeme.

Vůně? Všeho s mírou!

Teprve až po splnění zmíněné podmínky větrání se dostávají na řadu různé speciální vůně. K jejich dosažení se používá nepřeberné množství chemických přípravků, vonné tyčinky, svíčky, aromaterapeutické lampy a další. Nabídka je v tomto směru opravdu hodně široká, ale nenechte se unést, je potřeba vybírat s rozvahou. Velké množství silných vůní může způsobit více problémů než potěšení.

Vůně ovlivňuje naše cítění, vnímání i pozornost. Dokáže vzbudit i vzpomínky na dětství nebo nějaký zážitek. Každý člen domácnosti preferuje něco jiného, takže je potřeba zvolit zlatou střední cestu a vyjít vstříc pokud možno všem, jinak se může pro někoho stát pobyt doma nepřekonatelným problémem.

Jaké vůně tedy vybírat? Mužům nejlépe voní káva, černý čaj nebo cedr, naopak ženám vanilka či cukrová třtina. Obě pohlaví potěší jedle, grep, pomeranč a mango. Některé vůně nepoužíváme celoročně, ale snažíme se pomocí nich vytvářet jen určitou atmosféru. Typickými vánočními vůněmi jsou jedle a skořice, uklidňuje rozmarýn, růže, levandule a cedr, povzbuzují citrusy a máta. Chemické výrobky používané v sanitárních prostředích jsou snad již samozřejmostí v každé domácnosti a není potřeba je více představovat.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.