Jak topit v krbu - nejlepší druhy paliva

3.5.2017 | autor: Redakce PŽ

Jak topit v krbu - nejlepší druhy paliva

Krby jsou dnes stále oblíbenější součástí hlavně rodinných domů. Jsou k dispozici v mnoha provedeních, od klasických vložek, až po krbová kamna Pořízení dnes není zase až takový problém, jak si někteří mohou myslet. Co je ale následně nutné vědět, to jsou fakta týkající se nejlepších druhů paliva. Podívejte se společně s námi na to, co je dobré vzít v potaz a co je aktuálně tou nejlepší možností.

Jaký typ paliva zvolit?

Nejprve se podívejme na to, jaký zvolit konkrétní typ paliva. Pokud se ptáte, jak topit v krbu, je logicky nejlepší možností samozřejmě dřevo. To je dnes dlouhodobou klasikou a rozhodně potěší jak jeho rozmanitost, tak i dostupnost. Nejde ale o možnost jedinou. Hitem jsou dnes i moderní varianty, jako jsou dřevěné brikety. Ty mohou být adekvátní náhradou dřeva. I zde potěší, že výběr je více než velký. Pozor však na jejich kvalitu a také na složení. Dnes lze na trhu najít mnoho možností, ale nejlepší jsou samozřejmě takové, u kterých dochází k výrobě výhradně jenom lisováním. Tedy tak, že nejsou používány jakékoliv příměsi, lepidla a mnoho dalšího.

Základem je také správná vlhkost

I ta hraje roli, pokud hledáte nejlepší druhy paliva. Je třeba připomenout, že dřevo má nejenom svou přírodní vlhkost, ale že té optimální lze dosáhnout také správným sušením. Pokud je dřevo příliš vlhké, je problémem to, že nekvalitně hoří a jeho výhřevnost rozhodně není nijak dokonalá. Velkým problémem je nejenom to, že vzniká poměrně velké množství dýmu, ale i to, že vzniká také dehet a plameny nejsou nijak výrazné. Pokud používáte dřevo s kůrou, ihned po skácení, může v některých místech obsahovat dokonce až 75 procent vody. Pokud je naopak dřevo suché až příliš, dochází k tomu, že hoří naopak velmi rychle a maximum z něho také nelze získa t. Při volbě správného paliva je proto dobré myslet na optimální vlhkost. Ta by měla být okolo dvaceti procent, díky čemuž lze dosáhnou zisku 14650 až 16750 kJ/hod. takové dřevo je tedy optimální. Důležité je říci, že než nabídne takovou vlhkost, musí zhruba 2 roky vysychat.

Roli hraje i typ dřeviny

Správné palivo do krbu je nutné volit také s ohledem na typ dřeviny. Dnes se lze na trhu setkat s různými variantami v podobě dřeva jako takového. Pokud jde o dřevěné brikety, tak platí, že zde není problém najít na trhu i varianty, které jsou složeny hned z několika dřevin. Obecná zásada je spojena s tím, že nejlepší volbou pro topení v kamnech, nebo v klasickém krbu je dřevo tvrdší. Nejlépe se dnes hodí hlavně buk nebo dub, stejně jako může přijít vhod také jasan i habr. Problémem nemusí být ani dřevo z ovocných stromů. Ve všech případech rozhodně potěší jak výhřevnost, tak i sálavý plamen, nebo vznik velkých horkých uhlíků, které pomohou déle držet teplo.

U měkkých dřevin sice nelze očekávat tak dokonalé vlastnosti, ale na druhou stranu potěší svou nižší cenou. Výsledný efekt je tedy velmi podobný. Nutné je ale myslet na pravidelné přikládání. Z měkkých dřevin se nejvíce hodí třeba bříza, kaštan topol, vrba, nebo akát. Co se příliš nehodí, to jsou jehličnany. Důvodem je obsah pryskyřice, která může znamenat vystřelující uhlíky i zanášení komínů.

Důležité je také správně topit

Kvalitní dřevo nebo brikety jsou základ. Koupit to pravé dnes není zase až tak velký problém. Co však musíme připomenout, to je i nutnost myslet na umění správného topen í a přikládání. Nejenom s ohledem na dobu, kdy je správné do krbu přidat čerstvé polínko, jelikož roli hraje i to, jak jsou polena správně rovnána. Zde hraje roli následné proudění vzduchu a rychlost hoření, od čehož se také odvíjí jak množství získaného tepla, tak hlavně i efektivita vytápění – tedy to, jak dlouho vydrží oheň na jedno přiložení hořet.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.