Znečištění vody: co stojí za krizí a jak z ní ven?

21.7.2017 | autor: Redakce PŽ

Znečištění vody: co stojí za krizí a jak z ní ven?

Enormní znečištění světových vod má každý rok za následek ztrátu života milionů lidí. Pitná voda dochází a podle nejčernějších scénářů jí bude celosvětový nedostatek už v roce 2030. Je to významný problém i z hlediska ekologiea v některých zemích už začínají plýtvání vodou řešit zákony. U nás má pomoct dotační program Dešťovka.

K pití, vaření nebo umývání nádobí využívají lidé v civilizovaném světě pitnou vodu bez mikroorganismů a znečišťujících látek pouze asi ze 4 % její celkové spotřeby. Zbytek se spotřebuje v koupelně, na záchodě nebo při praní. Na celém světě je však asi miliarda lidí, která přístup k nezávadné vodě vůbec nemá. Pro více než 10 % světové populace je proto neúměrná spotřeba a znečištění pitné vody příčinou každodenního boje o přežití. A boj s vodní krizí navíc stojí společnost desítky miliard dolarů ročně.

 

Příčiny znečištění: zemědělci i těžaři

Na kvalitu vody má vliv mnoho přírodních jevů jako činnost sopek, bouře, zemětřesení a eroze nebo přemnožení řas a sinic. Největší podíl viny na znečištění vody ale nese člověk. Jaké činnosti mají na čistotu vody neblahý vliv?

● zemědělství způsobuje kontaminaci dusíkem a fosforem, které prosakují do půdy a podzemních vod při používání pesticidů;

● těžba nerostných surovin výrazně znečišťuje vodní toky kyanidy, těžkými kovy nebo rtutí;

● průmyslová výroba se na katastrofě podílí vypouštěním toxických látek, radioaktivity nebo anorganických kalů, tuků a olejů;

● nakládání s odpadem se podepisuje především na znečišťování povrchových vod;

● dalšími zdroji znečištění vody jsou také doprava a nejrůznější zásahy do krajiny.

Jak může pomoct běžný člověk?

Jako částečné řešení se už od začátku 20. století u nás i jinde ve světě začaly budovat čistírny odpadních vod (ČOV), ve kterých se kombinací mechanických a biologických metod z vody odstraňují nečistoty, kaly a usazeniny.

Jejich nedostatečné kapacity mohou doplnit domácí čističky odpadních vod, které jsou alternativou k běžné kanalizační síti a jejich zbudování je vhodné na místech, kde není klasická kanalizace nebo kde je připojení na ni příliš nákladné. Splašky z domácích čističek dále neznečišťují přírodu, oproti jímkám se nemusí vyvážet a voda z nich se navíc dá využít na závlahu zahrady.

Znečištění lze ale předcházet i všedními lidskými úkony – podporou ekologického zemědělství, využíváním alternativních zdrojů energie nebo tříděním odpadu.

https://wikimedia.org

Moderní čistírna odpadních vod v polském Rabczyně.

Základ je prevence. Jak vodou šetřit?

Šetřit pitnou vodou tak, aby celosvětové zásoby ubývaly co nejméně, se dá v domácnosti každodenní činností. Úspora vody je přitom výhodná i z hlediska zátěže vlastního rozpočtu.

Přibližně na polovinu sníží spotřebu vody očista ve formě sprchování namísto koupání ve vaně. Zbytečně tekoucí voda během čištění zubů, mytí nádobí nebo holení může zvýšit rozpočtovou zátěž větší rodiny až o tisíce korun ročně. Stejně tak se ekonomicky i ekologicky vyplatí prát jen zcela naplněnou pračku.

V koupelně i kuchyni zvýší úspory vody až o dalších 50 % takzvané perlátory – spořiče vody instalované na vodovodní baterii nebo sprchovou hlavici.

Využívání dešťové vody

Zalévání, praní nebo splachování záchodu. Dešťová voda je ideálním řešením pro každého, kdo má možnost ji zadržovat v dostatečně velké nádrži. K zadržení vody na zalévání zahrady bez soli a chloru (které obsahuje voda pitná) postačí sud nebo stará vana.

Na zbudování sofistikovanějšího systému pro využívání dešťové vody na praní a splachování od letošního roku přispívá stát prostřednictvím dotačního programu Dešťovka. Filtrováním a sedimentací se voda vyčistí od větších i menších nečistot. Dešťová voda se dá vhodně skladovat v podzemních nádržích, které nepropouštějí světlo a udržují stálou teplotu.

Z dešťovky na pitnou vodu

Hospodaření s vodou na té nejvyšší úrovni v dnešní době umožňuje úpravna dešťové vody na pitnou. Tu tvoří hned několik sestav filtrace pro nečistoty různé velikosti a UV záření nebo chemie na dezinfekci.

Má-li střecha zásobovaného objektu dostatečně velkou plochu, může dešťová voda zcela nahradit připojení na vodovodní řád. Ve spojení s vlastní výrobou energie a nízkými energetickými ztrátami tak může být cestou k plně soběstačnému bydlení.

Description:

Znečištění vody je globální ekologický problém, který má často fatální důsledky. Jak může běžný člověk pomoct situaci zlepšit?



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.