Daň z převodu nemovitosti

30.4.2009 | autor:

Daň z převodu nemovitostiV nedávné době se opět začalo mluvit o dani z převodu nemovitosti. Ministerstvo financí již delší dobu plánuje tuto daň zrušit. Podle posledních informací by se daň neměla platit od ledna 2010. Vláda si od toho slibuje rozhýbání trhu s nemovitostmi. Část odborníků se proti tomuto kroku staví, protože si nemyslí, že to bude mít takový účinek, jaký vláda očekává. Pojďme se tedy s touto daní blíže seznámit.

Co říká zákon

Daň z převodu nemovitostí je daní majetkovou a je spravována Zákonem č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí. Jejím předmětem je úplný převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti, vzájemná výměna nemovitosti a zřízení věcného břemene. V situaci, kdy dochází k převodu jen části nemovitosti, je v rámci vypořádání spoluvlastnictví předmětem daně podíl z nemovitosti. Tento podíl je tvořen souhrnem hodnot všech podílů na nemovitosti.

Základem daně je cena platná v den nabytí nemovitosti. V současné době platí jednotná sazba daně. Platí se tři procenta ze stanoveného základu daně. Poplatníkem je prodávající, přičemž ručitelem je nabývající. V případě spoluvlastníků platí daň každý z nich podle velikosti svého podílu. Při dražbě, exekuci, vyvlastnění, konkurzu nebo vyrovnání je plátcem nabyvatel nemovitosti.

Nezapomeňte podat přiznání

Poslední důležitou částí placení daně z převodu nemovitostí je daňové přiznání. Podává se do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, kdy byl zapsán vklad práva do katastru nemovitostí nebo byl učiněn jiný právní krok v tomto směru. U spoluvlastnictví podává daňové přiznání každý poplatník zvlášť, což se týká i manželů.

Celý daňový systém je poměrně složitý a proto je vždy lepší využít pomoci odborníků. V některých krocích se bez posudku znalce neobejdete vůbec.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.