Jak prodat nemovitost

15.2.2009 | autor:

Jak prodat nemovitostV dnešní době začíná být vzácností, když vlastníme byt nebo dům. Zejména ve městech je pronájem často jedinou možností, kterou nám naše finanční situace umožní. Máte-li však to štěstí, že jste majitelem nemovitosti, určitě víte, že se o ni musíte náležitě starat. To je ale časově i ekonomicky náročné a jediným řešením bývá prodej.

Prodej nemovitosti je nezbytně spojen se spoustou formalit
. Každá chyba může mít nepříjemné následky, se kterými si poradí jen zkušený právník. 

Smlouvu nepodceňte

Základem každého prodeje je bezesporu dobrá smlouva. Při sepisování se ujistěte, že jsou práva a povinnosti obou zúčastněných stran jasně definovány. Tím předejdete pozdějším reklamacím. Smlouva by měla zabezpečovat požadavky obou stran, jak kupujícího tak prodávajícího. Zde také vyřešíte způsob a čas předání peněz. Nejlepší je zaplatit ve chvíli, kdy dojde k zapsání do katastru nemovitosti a naopak. Při převodu nemovitosti jsou nutné formality dané katastrálním úřadem. Připravte si znalecký posudek nemovitosti, kopie kupní smlouvy, kolaudační rozhodnutí a další.

S hypotékou to jde obtížněji

Jiným případem je prodej nemovitosti zatížené hypotékou. Zde do transakce vstupuje třetí subjekt, kterým je banka. Současně se samotným hmotným majetkem zde prodáváme i hypotéku. Potřebujeme souhlas banky a kupující zároveň musí respektovat smlouvu, která byla sjednána při zařizování hypotéky. Protože tento způsob prodeje nemovitostí u nás stále není tolik běžný, snaží se banky usnadňovat zákazníkům jednotlivé kroky například tím, že nabízejí klientům výhodnější úvěr na pořízení lepšího domu.

Problémy spojené s pohybem velkých částek a hodnotného majetku se mohou nakupit, pokud nedáme na rady odborníka. Ten má příslušné vzdělání a znalosti, díky kterým se vyhneme různým nepříjemnostem. Právník či advokát je v tomto případě investice, které nebude nikdy litovat. 


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.