Pojištění nemovitosti

16.4.2009 | autor:

Pojištění nemovitostiPojištění nemovitosti patří mezi nejstarší pojištění vůbec. Již naši předci ve středověku věděli, jak velká je hodnota vlastního majetku a jak snadno o něj lze například kvůli požáru přijít. Máte-li to štěstí a jste vlastníkem budovy či stavby, neměli byste rozhodně podceňovat nebezpečí, které na váš majetek číhá, a pojištění si sjednat.

Dva druhy pojištění

Hned úvodu musíme upozornit na chybu, které se nezřídka mnoho lidí dopouští. Jedná se o spletení pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti. To první se zjednodušeně týká vnitřního vybavení, to druhé všeho, co je pevně zabudováno. V rámci pojištění nemovitosti si tedy můžete pojistit rodinný či bytový dům, byt, chatu, garáž, skleník, ale také nově zahajovanou nebo hřbitovní stavbu. Tuzemské pojišťovny však nabízejí i kombinované pojistky, které se vztahují k obojímu. Můžete si tedy sami podle potřeby vybrat, co vám nejlépe vyhovuje.

Chraňte se před živly

Pojištění nemovitosti se týká zejména přírodních živlů. Vzhledem k tomu, že na každém místě nám hrozí jiné nebezpečí, je potřeba si toto pečlivě zjistit a nechat si pojistit hlavně to nejpravděpodobnější. Musíte také počítat s tím, že si za zvýšené riziko víc připlatíte, například v zátopové oblasti je pojištění proti povodním poměrně dražší než proti větru. Mezi další možná rizika, která mohou být předmětem smlouvy, patří požár, výbuch, úder blesku, pád letadla nebo záplava vodou z vodovodního potrubí.

Aktualizujte!

Cena pojištění se různí podle výše pojistné částky, způsobu sjednání pojištění, typu stavby a jejího umístění, podle rozsahu krytí a poskytnutých slev. Výhodné je, když souhlasíte s pravidelnou aktualizací pojistné částky v závislosti vývoji cen staveb.

Při podepisování pojistné smlouvy se řiďte stejnými pravidly jako u jiných dokumentů. Důležité je podrobné seznámení se s pojistnými podmínkami. Nestyďte se znovu zeptat na to, co vám není jasné, a v klidu si prostudujte každý detail, zejména veškeré výjimky. Předejte tak nepříjemným situacím, které mohou vést k vážným finančním a existenčním potížím.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.