Klasické kotle s nejnižšími emisemi

18.8.2010 | autor: Redakce PŽ

Výměna plynového kotle v historické části města nemusí vždy znamenat komplikovaný restaurátorský zásah. Junkers představuje kotle Cerastar a Ceramini, které splňují emisní limity pro památkové zóny a historická centra měst.

Závěsné kotle Cerastar a Ceramini jsou výsledkem neustálé optimalizace klasických plynových kotlů. Svými emisními limity, které jsou nižší než 25 mg NOx/kWh a tedy srovnatelné s kotli kondenzačními, proto splňují i nejpřísnější normu, platnou v historických centrech měst, stanovenou limitem 70 mg NOx/kWh (třída NOx 5).  Další výhoda je, že tyto kotle nevytvářejí kondenzát. Jak dodává Pavel Charvát, jednatel topenářské firmy Inklemo servis s.r.o., „Kondenzační kotle mají sice nejvyšší účinnost a jsou proto často velmi výhodné, při jejich instalaci je ale nutné vytvořit odvod spalin, který musí být vodotěsný a odolný vůči působení kondenzátu." Pro klasické kotle Cerastar a Ceramini je naopak možné využít stávající vyvložkovanou komínovou šachtu beze změn a ušetřit tak náklady při rekonstrukci.

Jiné město, jiné normy

Ohledně emisních limitů pro plynové kotle je pak třeba si uvědomit, že nejsou ve všech městech stanoveny shodně. Přestože například v Plzni neplatí žádné zpřísnění emisních limitů, v městské části Brno střed musíte při kolaudaci nového kotle nebo výměně starého za novější doložit, že vaše zařízení splňuje emisní třídu NOx 5. V některých částech Prahy jsou pak emisní limity stanoveny stejně přísně jako v centru Brna, platí však jen pro nové zdroje znečištění. Pokud tedy uvažujete o instalaci nového kotle, doporučujeme vám kontaktovat pracovníky městského úřadu, kteří budou mít nejlepší přehled o emisních limitech v místě vašeho bydliště. Při použití kotlů Cerastar nebo Ceramini nebudete mít se splněním těchto limitů problém v žádném městě České republiky.

Kotle Cerastar a Ceramini šetří nejen přírodu, ale i vaši peněženku

Nízkoteplotní kotle Cerastar a Ceramini je možné připojit na standardní připojovací rozměry, které firma Junkers používá již více než 50 let. Tím je usnadněna jeho montáž a odpadá nutnost použití redukcí přípojek. Srdcem kotlů je moderní, vodou chlazený atmosférický hořák ThermoStar, který se vyznačuje nízkou hlučností a snadnou údržbou. V případě nutnosti servisního zásahu je možné hořák rychle vyjmout bez nutnosti vypouštět vodu z kotle a systému. Plynové závěsné kotle Cerastar a Ceramini se mohou pochlubit vysokou účinností až 93 % a známkou „Ekologicky šetrný výrobek".

Kombinovaný kotel Cerastar s průtokovým ohřevem teplé vody nabízí nejvyšší, 3hvězdičkový komfort (podle Evropské normy 13203) ohřevu teplé vody. Ta je k dispozici prakticky okamžitě po otočení kohoutku, díky funkci ECO/COM, která umožňuje volbu mezi třemi režimy komfortního předehřevu vody. Uživatel tak šetří nejen vodu, ale také svůj čas.

Kotle Cerastar i Ceramini je také možné propojit se solárním systémem značky Junkers. Toto řešení v sobě kombinuje to nejlepší z obou energetických zdrojů. Umožňuje efektivní využití solární energie, která je zdarma, a doplňuje ji spolehlivostí a komfortem plynového ohřevu. Instalace solárního systému vám může ušetřit až 60 % ročních nákladů na ohřev teplé vody a až 30 % energie na vytápění. Moderní elektronická řídící jednotka Bosch Heatronic® pracuje s inteligentním patentovaným algoritmem SolarInside. Ten představuje inovační prvek ve využití solární energie, protože dokáže podle přednastavených algoritmů vypočítat očekávanou intenzitu slunečního záření a redukovat spotřebu plynu v maximální míře. Samotný systém algoritmů SolarInside vám díky včasné reakci na aktuální množství sluneční energie může dodatečně ušetřit až 15 % plynu při ohřevu teplé vody a až 5 % při vytápění. Proč tedy spalovat drahý plyn, když jej můžete nahradit čistou a bezplatnou energií slunečního záření?

Kromě samotných provozních úspor lze využít i možnost státních dotací. Díky programu Zelená úsporám můžete získat dotaci na solární ohřev teplé vody/ podporu vytápění ve výši 55 000 nebo 80 000 korun. Pokud bydlíte na území Prahy, můžete navíc získat dotaci z programu Čistá energie.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.