Top 5 zajímavostí Dánska

4.4.2017 | autor: Redakce PŽ

Top 5 zajímavostí Dánska

Přečtěte si 5 zajímavostí o Dánsku, které jsme možná nevěděli. V této zemi žijí nejšťastnější lidé na světě, kteří jezdí do práce na kole, hrají si jako děti a vyznávají Hygge! Takto by se dalo jednoduše shrnout pár zvláštností o nejmenší ze severských zemí, kterou proslavil zejména spisovatel Hans Christian Andersen.

5 zajímavých faktů o Dánsku

1.   Dánové jsou nejšťastnější národ světa

Několik nezávislých studií potvrdilo, že obyvatelé Dánska patří k nejšťastnějším národům nejen v Evropské Unii, ale také na celém světě. V roce 2006 to potvrdila studie Leicesterské Univerzity a v roce 2007 studie Cambridžské Univerzity. Také ve výzkumu prováděném OSN (World happiness report) se Dánsko již několikrát umístilo na předních příčkách žebříčku nejšťastnějších zemí pro život. V roce 2013 a 2016 se Dánsko umístilo na prvním místě, v roce 2015 na třetím místě a letos na místě druhém v žebříčku 156 hodnocených zemí. Zmiňovaný report zohledňuje různé faktory, které ovlivňují pocit osobního blaha. Na štěstí Dánů má vliv hodnota finančního příjmu, dobré zdraví, štědrost, osobní svoboda, nízká úroveň korupce v podnikání i ve vládě. Dánové sice odvádějí vysoké daně z příjmu, mohou se za to ale těšit z kvalitní bezplatné zdravotní péče i vzdělávacího systému.

2.   Dánský trend Hygge zaplavuje svět

Z Dánska do celého světa se šíří „hygge“. Co je to hygge? Slovo hygge nelze zcela přesně přeložit do češtiny, ale vyjadřuje něco jako schopnost relaxovat v příjemném prostředí a v příjemné společnosti. Hygge patří mezi současné trendy a dotýká se módy, bydlení, wellness, stravování a dalších oblastí, které souvisí s pohodlím a příjemnými pocity. Tento životní styl z Dánska oslavuje prožitky, pohodu a čas strávený v milé společnosti. Chcete-li zažít pravé dánské Hygge, nemusíte nikam chodit. Stačí zůstat doma, obléci si pohodlné a teplé oblečení, zapálit svíčky, uvelebit se v pohodlném křesle nebo na pohovce, dát si něco dobrého a nejlépe ve společnosti někoho, s kým si můžete atmosféru příjemné chvíle vychutnat. Rozhodně nezapínejte televizi a odložte všechny elektronické žrouty času. Filozofie Hygge je pro Dány naprosto přirozeným způsobem života a oni sami se diví, jaký boom jejich „hygge“ způsobilo ve světě. Zkusíte také dánský recept na štěstí?

3.   V Kodani je více jízdních kol než aut

Kodaň, hlavní město Dánska, je známé pro svou cyklistickou kulturu. Všichni milovníci tohoto dopravního prostředku zde najdou ráj na zemi. Se svými 454 kilometry cyklostezek se Kodaň řadí mezi nejlepší města pro cyklistiku v Evropě. Kolo jako každodenní dopravní prostředek do práce nebo školy volí 56% obyvatel města. V průměru připadá 1,5 kilometru ujetého na kole na jednoho obyvatele na den. Všichni cyklisté ve městě ujedou denně okolo 1 240 000 km. V Kodani je více kol než lidí. Devět z deseti všech Dánů vlastní bicykl. Celých 44% dánských dětí ve věku mezi 10 a 16 lety jezdí na kole denně do školy. Tato alternativní doprava je celém Dánsku podporovaná zejména pro svůj kladný zdravotní a ekonomický vliv. Jízda na kole není jen zdravá pro jednotlivé cyklisty, ale významně snižuje množství škodlivých emisí uvolňovaných do ovzduší. Za každý kilometr ujetý na kole místo v automobilu, stát ušetří 0,8 eur. To je 6,8 milionů euro denně při 5,7 milionech dánských cyklistů, kteří ujedou 1,5 km. Výstavba jednoho kilometru cyklostezky je asi 100krát levnější než výstavba jednoho kilometru silnice. Výhodou cyklistiky v Dánsku je také to, že téměř nikdy nepojedete do kopce. Většinu dánského území tvoří rovina.

4.   Stavebnice LEGO pochází z Dánska

Stavebnice Lego, oblíbená všemi dětmi na světě po mnoho generací, vznikla právě v Dánsku. Stavebnici vyrábí firma LEGO Group, která byla založena v roce 1932.  Zakladatelem firmy byl Ole Kirk Christiansen, tesař z dánského města Billund, který nejdříve vyráběl dřevěné hračky. Slovo LEGO vzniklo z dánské věty „leg godt“, která v překladu znamená „Hraj si dobře“. V roce 1947 firma rozšířila svou výrobu o hračky z platu. V roce 1949 firma začala vyrábět, kromě řady dalších hraček, první kostičky známé stavebnice. V roce 1951 tvořili Legokostky celou polovinu produkce firmy, přestože tehdy v tisku zaznělo, že platové kostky nikdy nebudou schopny nahradit ty dřevěné. Díky vysokým standardům kvality, stanoveným Kirkem se však lego stalo v neoblíbenosti hraček z platu výjimkou. V roce 1958 bylo Lego výrobcem patentováno. První lego postavička byla vyrobena v roce 1978 a od té doby jich bylo vyrobeno více než 4 miliardy. V současnosti se pár sad stavebnice prodá každou vteřinu.

5.   Architekt slavné Opery v Sydney byl Dán

Jørn Oberg Utzon (1918–2008) byl dánský architekt, který se proslavil zejména navržením celosvětově proslavené Opery v Sydney. Jednoznačně se jedná o nejznámější stavbu Austrálie. Architekt se při výstavbě inspiroval tvarem mušle. Výstavba budovy započala v roce 1957 a skončila o šestnáct let později. Postavili ji stavební společnosti z Dánska a Austrálie podle moderního architektonického návrhu. Již více než 40 let stavba přitahuje pozornost laické i odborné veřejnosti. Získala množství celosvětových uznání za design a konstrukci včetně Pritzkerovy ceny, nejprestižnější mezinárodní ceny za architekturu. Budova opery je také zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V současnosti je budova národním kulturním centrem, které se těší návštěvnosti okolo 2 milionů diváků ročně.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.