Jaký má hudba na člověka vliv?

Jistě to znáte z vlastní zkušenosti. V jakémkoliv hromadném prostředku, v nákupních centrech a na ulicích potkáváte mladé lidi se sluchátky v uších. Ostrý a agresivní rytmus je slyšet všude kolem nich. Ti starší se zlobí: "Taková satanistická hudba! Není se co divit, že ta mládež je pak celá zkažená!" Ale odpověď na to, zda a jak působí hudba na člověka, není zas až tak jednoznačná.
Řekni mi, co posloucháš...
Tématu vlivu hudby na člověka se věnuje poměrně mnoho sociologických studií. Všechny mají jedno společné. Otázku, zda hudba má nějaký vliv – ať už pozitivní nebo negativní – na člověka. Některé z nich dospívají i k jistým závěrům. Například jeden z výzkumů vedený Samem Goslingem, profesorem na Texaské univerzitě, zjišťuje souvislosti mezi druhem poslouchané hudby a psychikou lidské osobnosti.
...a já ti povím, jaký jsi
Studenty a mladé lidi, kterých se ve svém výzkumu dotazoval, rozdělil do skupin podle poslouchané hudby a následně jim dal za úkol popsat sama sebe. Jak překvapivé bylo zjištění, že osobnosti v rámci skupin jsou si velice podobné! Extroverti upřednostňovali příjemnou a radostnou hudbu, esoterickou hudbu poslouchali ti, kteří sami sebe hodnotili jako složitou osobnost a na tradiční hudbu nenechali dopustit mladí lidé s konzervativním pohledem na život.
Že by tedy bylo možné řídit se vyjádřením Sama Goslinga: "Řekni mi, co posloucháš, já ti povím, jaký jsi"? Nutno odpovědět, že zcela jistě nelze. Studie sice zjišťuje jakousi spojitost mezi hudbou a charakterem člověka, přesto nezjišťuje jejich příčinnost. Vybírá si člověk dle své povahy hudbu nebo je jí utvářen? I když nelze přesně říct, jak, v čem a jestli vůbec ovlivňuje hudba lidi, kteří ji poslouchají, jedno je jisté: Hudba pozvedá náladu. Kdo si ke své špatné náladě pouští oblíbenou muziku, to zná. Ostatně o tom zpívá i hudební skupina Lunetic v písni Ať je hudba tvůj lék. Zkrátka, proti gustu žádný dišputát a komu se líbí metal či dechovka, tomu se prostě líbí. Učme se být tolerantní!
Autor: Redakce PZ