Městské divadlo Brno: Bídníci

12.4.2009 | autor:

Muzikálová verze Bídníků přitahuje návštěvníky odedávna nejen svou chytlavou melodií a do češtiny skvěle přeloženým textem, ale i příběhem samotným. Příběhem dobrých lidí i pokřivených charakterů, silných lidských osudů a především velké lásky. Pod taktovkou režiséra Stanislava Mošy Městského divadla Brno se rozezpívává příběh plný vášní, lásky a cti.

Hlavním hrdinou příběhu je trestanec Jean Valjean, vězeň číslo 36502. Za krádež chleba byl odsouzen na devatenáct let galejí. Po propuštění se setká s biskupem, který mu do nového začátku daruje stříbrné příbory a svícny a z Jeana Valejeana se stane úspěšný podnikatel, který svého bohatství využívá ve prospěch chudých. Jako starosta dbá o potřeby nejnuznějších, lidé ho milují a obdivují. A když slíbí Fantině, že se postará o její dcerku Cosettu, kterou musela kvůli vlastní bídě dát na výchovu do rodiny hostinského Thénardiera, jeho život se radikálně změní. Ve stejné době je totiž odhalen svým bývalým vyšetřovatelem a zatvrzelým odpůrcem Jeavertem, který za žádnou cenu nepřipouští byť i nepatrnou možnost nápravy bývalých trestanců. Jean Valjean tedy vezme Cosettu od zlých Thénardierů a prchá s ní do Paříže.

Uplyne devět let a píše se rok 1832. Z malé Cosetty se stává dospělá žena a Paříží otřásají revoluční nálady. Na scénu tak najednou vstupuje mladý revolucionář Marius, který se hluboce zamiluje do Cosetty, ale lásku mladému páru komplikuje Eponina, dcera Thénardiera, která k Mariusovi sdílí stejný cit. Děj vrcholí potyčkou revolucionářů s vojáky a na barikádě nechybí ani Marius. Eponina zde umírá, tak jako všichni ostatní. Jediný kdo se zachrání, je Marius, kterého z pekla krve a střel vyvede kanály Jean Valjean. Poté se stahuje do ústraní, kde i umírá.

Muzikálová verze románu Victora Huga z roku 1862 je verzí mimořádně zdařilou. Nenechá nikoho chladným. Její součástí jsou známé písně jako Bring him home (Otčenáš), Master of the house (Hlava mazaná) nebo I dreamed a dream (Knížka snů). Působivá scéna s dokonalými kostýmy i kulisy v kombinaci s melodií silného příběhu, zajistí výjimečný kulturní zážitek.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.