Vánoční koledy

18.12.2009 | autor:

Vánoční koledy
Vánoce přicházejí a s nimi i vánoční cukroví, kapr, dárky, vánoční koledy a další radosti tohoto času. Většina z nás ale až do Štědrého dne pracuje, takže ta správná vánoční atmosféra ne a ne se dostavit. Říkáte si co s tím, už jste zkusili péct cukroví, balit dárky, rozsvítit si svíčky, provonět byt purpurou a pořád nic? A co takhle si zazpívat? Vánoční koledy jsou staré už stovky let, takže se můžete spolehnout, že budou určitě fungovat. Sami poznáte, že ve chvíli, kdy si bude vánoční koledy prozpěvovat každý člen rodiny, nastanou ty správné Vánoce!  
 

Původ vánočních koled

Většina vánočních koled se týká narození Ježíše Krista. Téma písní je spjato s cestou do Betléma, klanění se právě narozenému Ježíšku, nošení darů či zvěstování té radostné zprávy. S tím vším se setkáte například v koledách Narodil se Kristus pán, Jak si krásné neviňátko, Já bych rád k Betlému nebo Nesem Vám noviny. V období od adventu do Silvestra se zpívají i koledy s jinou než biblickou tematikou. Zvesela si tak můžete brnknout Rolničky, Purpuru, Štědrej večer nastal nebo Vánoce, Vánoce přicházejí. Velmi oblíbenou, celosvětově známou a do několika jazyků přeloženou koledou je Tichá noc, v originále Stille Nacht. Vznikla na začátku devatenáctého století v Rakousku a popisuje noc, kdy byl zrozen Ježíš Kristus. Zajímat by vás také mohla anglická koleda Good King Wenceslas. Poprvé byla zmíněna v polovině devatenáctého století. Britové se z ní dozvídají něco málo o dobrém knížeti Václavovi, světci a patronovi českých zemí. Svatý Václav podle legendy navštěvoval příbytky chudých lidí. Nutno říci, že spousta vánočních koled vznikla podle latinských předloh, které byly přebásněny do nám známých podob.
 

Vánoční koledy můžete nejen zpívat, ale i poslouchat

V některých rodinách, hlavně těch muzikálních, patří zpěv koled k tradici. Obvykle ho doprovázejí hrou na kytaru, klavír, trubku nebo flétnu. Ostatní, kteří nejsou tak nadaní, se raději spokojí s koledami nazpívanými. Na CD nebo volně ke stažení na internetu najdete spoustu vánočních písní nazpívaných od slavných zpěváků, skupin nebo uměleckých souborů. Vánoční atmosféru oživí koledy zpívané dětskými hudebními sbory. Tradičně se koledy zpívají ve městech pod městským vánočním stromem, na Štědrý den v kostele při mších nebo na akcích pořádaných například dechovými orchestry. V některých televizních pořadech můžete shlédnout i hranné vánoční koledy.
 

Texty nejznámějších vánočních koled
 

Narodil se Kristus Pán
 
1. Narodil se Kristus Pán, veselme se / z růže kvítek vykvet nám, radujme se. /Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
2. Jenž prorokován jest, veselme se, / ten na svět poslán jest, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
3. Člověčenství naše, veselme se, / ráčil vzíti na sebe, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
4. Goliáš obloupen, veselme se, / člověk jest vykoupen, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
5. Boží Syn se vtělil, veselme se, / aby hříšné spasil, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
6. Z nebe na zem sestoupil, veselme se, / aby nás vykoupil, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
7. Chudý s námi bydlel, veselme se, / zimu, bídu trpěl, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
8. Ponížení přijal, veselme se, / by nám nebe získal, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
9. Pánem jsa všech pánů, veselme se, / snášel pro nás hanu, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
10. Syn jsa Boha Otce, veselme se, /dán jest zemské Matce, radujme se. / Z života čistého, z rodu královského nám, nám narodil se.
 
Já bych rád k Betlému
 
Já bych rád k Betlému, /k Ježíšku malému. / Mám doma pěknou žežuličku /a taky malou křepeličku, /
ty mu odvedu. 
Bude žežulička vyrážet Ježíška, / u hlavičky jeho sedávat, /vesele mu bude kukávat: /ku-ku-ku, ku-ku-ku, / zdráv budiž Ježíšku. 
Bude křepelička vyrážet Ježíška, /u hlavičky jeho sedávat, / pět peněz mu bude čítávat: /pět peněz, pět peněz, /zdráv budiž v nebi dnes.
Rolničky
Rolničky, rolničky, kdopak Vám dal hlas? / Kašpárek maličký nebo děda Mráz? / Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich? / Maminčiny písničky Vánoce a smích.   
Sláva už je sníh, jedem na saních, / kluci křičí, zvonek zní, jenom táta ztich. / Kouká na syna, uši napíná, / co to slyší v rolničkách, na co vzpomíná?    
Rolničky, rolničky, kdopak Vám dal hlas? / Kašpárek maličký nebo děda Mráz? / Rolničky, rolničky, co to zvoní v nich? / Maminčiny písničky Vánoce a smích.
 
Půjdem spolu do Betléma 
 
Půjdem spolu do Betléma, / dud aj, dud aj, dud aj dá, /Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbati, Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbat.
Začni, Kubo, na ty dudy: / dudaj, dudaj, dudaj dá! /Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbati, Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbat.
A ty Janku, na píšťalku, / dudli, tudli, dudli dá! /Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbati, Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbat.
A ty, Mikši, na housličky:  / hudli, tydli, hudli dá! /Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbati, Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbat.
A ty Vávro, na tu basu: /rum, rum, rum, rum, ruma dá! /Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbati, Ježíšku, panáčku, já Tě budu kolíbat.
 
Jak jsi krásné, neviňátko
 
Jak jsi krásné, neviňátko, vprostřed bídy nebožátko, / před Tebou padáme, dary své skládáme.
Já ti nesu dvě kozičky, by zahřály tvé údíčky; / já zas trochu mlíčka, by kvetly tvá líčka.
Já ti nesu veselého beránka ze stáda svého; / s ním si můžeš hráti, libě žertovati.
A co my ti, nuzní, dáme, darovati co nemáme; /my ti zadudáme, písně zazpíváme.
Pastuškové mu dudají, zvuky dud sa rozléhají, / slavně dudy dují, všeci prozpěvují. 
Měj se dobře, Jezulátko, přespanilé pacholátko! /S tebou se loučíme, Bohu poručíme.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.