Mini prasátka – jak je chovat?

16.9.2017 | autor: Redakce PŽ

Mini prasátka – jak je chovat?


Mít svého domácího mazlíčka patří k přáním snad všech dětí a nejednoho dospělého. Není se čemu divit - vždyť každý potřebujeme ve svém životě někoho, kdo se s námi občas pomazlí a bude nás mít bezpodmínečně rád takové, jací jsme. K nejoblíbenějším domácím miláčkům patří bezesporu pes, kočka nebo třeba morče. V poslední době však přichází k velké oblibě i mazlíček poněkud exotičtější - miniprasátko.

Říkáte si, že prase smrdí, dorůstá obrovských rozměrů a určitě se nehodí do domu, natož pak třeba do panelákového bytu? Pak se jistě budete divit, až se dozvíte, že vyšlechtěná mini prasátka mohou dorůstat pouze do velikosti o něco větší, než je čivava či přerostlé morče. Tyto neobvyklé prasečí rasy se nazývají Royal Dandies a Dandie Extremes (nepleťte si s českými göttingenskými miniprasátky, která v dospělosti váží několik desítek kilo!), jejich koupě vás přijde zhruba na devadesát tisíc korun (k dostání jsou zatím pouze v Americe, do Evropy by však měla v nejbližší době dorazit také) a dožívají se až osmnácti let. Navíc jsou tato mini prasátka velmi učenlivá a hravá. A co především - opravdu čistotná, když je to naučíte.

Jak vychovat mikro prase

Vychovat mini prasátka není o nic těžší, než vychovat a vycvičit psa. Především musí být už od začátku jasné, kdo je tady pánem a čí příkazy se budou plnit. Takže žádné podléhání „prasečím" očím, ale pěkně důrazně trvat na tom, že domácnost se nebude točit kolem tohoto mikroprasátka, ať je sebekrásnější. Malá prasátka jsou velmi učenlivá a chápavá, takže vás budou brzy poslouchat, když dáte jasně najevo, co smějí a co nesmějí.

Co mini prasátka jedí?

Mini prasátka potřebují stejně jako ostatní zvířata vyvážený jídelníček. Určitě neuděláte dobře, když jim budete podstrkávat zbytky od oběda, tučná jídla nebo sladkosti. Miniprasátka jsou náchylná na ztloustnutí, takže byste jejich váhu měli dobře hlídat. Krmit mikroprase můžete například psími granulemi, což chovatelé ovšem nedoporučují, zeleninou či trávou. Na způsobu stravy záleží, kolika kil vaše prasátko doroste, proto byste jej určitě neměli podceňovat! Pokud bude mít miniprasátko k dispozici zahradu, kde se může pořádně vyběhat, určitě se mu bude dařit lépe. Dostatek pohybu je totiž zásadní.

Na co nezapomenout?

Jako každé zvíře, které žije v domácnosti u lidí, je potřeba i miniprasátka dovést k pravidelným veterinárním prohlídkám. Veterinář by měl vaše mikro prasátko prohlédnout, naočkovat proti července a také pravidelně alespoň dvakrát do roka odčervit.

Co říkáte, uvidíte na Štědrý den miniprasátko - třeba pod vaším vánočním stromečkem? Nezapomínejte ale, že pořídit si do rodiny zvířátko vyžadující speciální péči, vyžaduje od vás pečlivé zvážení vaší situace. Proto než si miniprasátko pořídíte, dobře zvažte nejen své finanční, ale především své časové možnosti spolu s ochotou k mnohaletému závazku třeba i v případě, že vaše prasátko několikrát "přeroste" očekávanou váhu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: niki.6 Neregistrovaný | 2018-03-14 10:59:50
Jo a kdo chcete seriozni info, tak mrkněte na prasatkovdomacnosti.cz
Hodnocení: 0
Vložil: niki.6 Neregistrovaný | 2018-03-14 10:58:26
Je naprosto jisté, že autor článku neviděl miniprasátko ani z rychlíku. Mám prasinku na zahradě už skoro dva roky a ta rozhodně žádného pána nemá a zásadně dělá jen to, co se jí líbí!!! Ano, je velmi inteligentní a rychle se učí, ale vše jen ve svůj prospěch. Na ostatní nebere žáden ohled. A zpacifikuje všechna ostatní domácí zvířata. Ona je prostě šéf. To by si měli uvědomit všichni, kdo si chtějí miniprasátko pořídit.
Hodnocení: 2
Vložil: Johana N. Neregistrovaný | 2011-07-20 16:52:25
Dobry den, Tenhle Clanek mi moc pomohl... Doufam ze mi ted Mamka miniprasatko dovoli koupit :) Dekuji moc ze jste tento clanek vytvorily!!!
Hodnocení: 2
Vložil: Hally01 Neregistrovaný | 2010-10-03 21:23:58
Prasátko máme doma již rok-v bytě pobýval měsíc a musím říci, že je absolutně nezvladatelným bytovým společníkem...teď bydlíme na statku, prasník je venku, má volný výběh na 4800m a je spokojený. Prase do bytu nepatří, když vidím kolik toho Monty denně nachodí a "ohledá", nedokážu si představit, jak by mohl plnohodnotně trávit život v paneláku. Člověk není schopen, ani několikahodinovou procházkou, prase dostatečně zaměstnat. Je opravdu někdy dost nezodpovědné doporučovat prase místo psa. Nevím, jak by se dalo zabránit praseti demolovat zařízení bytu a stěhovat nábytek.. .
Hodnocení: 2
Vložil: marie.fofova@seznam.cz Neregistrovaný | 2010-04-19 17:19:43
Zdravím a chci se zeptat, zda nevíte o nějakém chovateli mimi prasátek Royal dandies, nebo Dandie Extremes? Nejlépe chovnou stanici? Moc děkuji Fofová Marie
Hodnocení: 0
Vložil: šéfredaktorka Neregistrovaný | 2010-03-15 17:05:06
Dobrý den, jsem ráda za vaše reakce a s mnohými se ztotožňuji. Že je výchova jakéhokoli zvířete především o odpovědnosti, to je jasné, nemyslím si ale, že tu člověka naučí nějaký článek. Sebevýchovnější článek z vás neudělá odpovědného chovatele, stejně tak pokud jste odpovědný chovatel, nebudete na základě lehkého a do určité míry povrchního článku jednat se svým zvířátkem lehkovážně (o čemž ostatně svědčí i vaše reakce). Například o výchově psů je informací určitě více než o výchově prasátek, a přesto útulky po celé republice praskají ve švech. Náš portál si neklade za cíl být odborným poradcem v žádné z oblastí, o nichž zde najdete články, především jde o to, poukázat na možnosti či nápady, inspiraci, v různých oblastech života. Předpokládáme ale, že i vzhledem k délce a lehkému tónu článků je očividné, že jde spíše o odpočinkový charakter článků a pokud chce člověk získat bližší informace, musí se obrátit na specializované stránky či publikace. Co se týče tolik zmiňovaných omylů v článku, především tedy o velikosti prasátek, článek je psaný o jiných prasátkách, než jsou u nás nejznámější- göttingenská miniprasátka, což je také v úvodu řečeno. Tento článek je věnován prasátkům Royal Dandies a Dandie Extremes, která jsou k dostání především v Americe, ale o jejichž rozšíření do Evropy a tedy i do našich končin se v té době mluvilo. Ohledně ceny prasátek dávám za pravdu Karkulce, zdroj, z něhož bylo při psaní článku čerpáno, měl tyto informace špatně a v nejbližší době je v článku opravím.
Hodnocení: 14
Vložil: Boženka Neregistrovaný | 2010-03-12 12:27:04
Dobrý den, i já jsem vlastníkem miniprasátka a článek, i když je jistě psán s dobrou vírou a láskou ke zvířátkům, neodpovídá skutečnosti.Bohužel, takové články mohou vést k nadšenému nákupu selátka, kterého se pak někteří lidé, kteří zjistí, že to až tak jednoduché není, budou chtít za každou cenu zbavit. Rozhodně nedoporučuji pořídít prasátko dětem!!! Prasátko o velikosti čivavy skutečně neexistuje. Moje prasnička byla také velká jako kotě a teď v 9 měsícich váží 42 kilo. Prasátko je úžasné, velice inteligentní a čistotné, ale tím podobnost jeho výchovy v porovnání s výchovou psa končí.Každý, kdo si domů pořídí prasátko, musí po dobu cca 15 let počítat s péčí o zvířecí osobnost na plný úvazek se skutečností, že prasátka potřebují stálou společnost, jinak svou inteligenci využívají k demolování zažízení bytu, po dobu dovolené vám je nikdo nepohlídá a ani ona nedovolí, aby je hlídal někdo cizí. Svou prasničku máme velice rádi, ale soužití s ní v bytě je možné pouze díky mým dlouholetým zkušenostem se zvířaty, velké tolerance mého partnera, omezení a lásky nás obou. Proto, než si tohoto úžasného tvora pořídíte domů, pořiďte si o něm skutečně seriózní informace.
Hodnocení: 13
Vložil: Jolie Neregistrovaný | 2010-03-11 21:56:49
Zdravím.Dospělá prasátka velikosti morčete neeksistují!!!!!!Je to naprostý nesmysl.Mám tříletou prasinku a dost dlouho se o miniprasátka zajímám.Velká jako morče byla ve dvouch měsících ted váží 40kg.Všechna která znám mají od 30kg výš.
Hodnocení: 0
Vložil: isyss Neregistrovaný | 2010-02-23 18:26:21
já bych ho chtěla taky akorát že do bytu asi nic moc pro něho..je to krásný a prasátko je jak známo velice chytré zvíře...žádný jitrnice ,kamarád to je...))))
Hodnocení: 0
Vložil: Amálka Neregistrovaný | 2010-01-05 13:40:59
Kde bych mohla sehnat dandie extremes? Mám zájem opravdu o to nejmenší nebo existuje i nějaká odborná literatura?
Hodnocení: 1
Vložil: Jura Neregistrovaný | 2009-12-25 15:25:02
To je tak na jednu jitrnici :-D
Hodnocení: 0
Vložil: misulka Neregistrovaný | 2009-12-11 15:02:00
zdena info@supertubes.cz napsal/a:
a kde se u nas daji koupit? Diky za info.
dají se koupit v přerově na j.b.brandýsa v chvatelství nazev farma je hra
Hodnocení: 0
Vložil: Google Neregistrovaný | 2009-11-19 00:29:57
hanka napsal/a:
Rada bych se zeptala, kde je mozne si takove mikro prasatko koupit.
stačí si zadat do google.com frazi: miniprasatka prodej
Hodnocení: 0
Vložil: hanka Neregistrovaný | 2009-11-11 18:26:44
Rada bych se zeptala, kde je mozne si takove mikro prasatko koupit.
Hodnocení: 0
Vložil: jana Neregistrovaný | 2009-11-09 16:51:30
zdena info@supertubes.cz napsal/a:
a kde se u nas daji koupit? Diky za info.
Právěže moc nedají. Jsou na ně prej pořadníky. Ale nevím, kde se zapsat.
Hodnocení: 0
Vložil: zdena info@supertubes.cz Neregistrovaný | 2009-11-09 14:13:10
a kde se u nas daji koupit? Diky za info.
Hodnocení: 0
Vložil: Papalinka Neregistrovaný | 2009-11-09 14:04:55
bošak napsal/a:
už se tešim na mikrozabijačku
Ježiši to jsou nápady!!
Hodnocení: 1
Vložil: Petra Neregistrovaný | 2009-11-09 01:20:14
bošak napsal/a:
už se tešim na mikrozabijačku
Ale fuj!!!
Hodnocení: -7
Vložil: bošak Neregistrovaný | 2009-11-08 10:30:52
už se tešim na mikrozabijačku
Hodnocení: 4
Vložil: kaja Neregistrovaný | 2009-11-02 16:51:13
Ty sou roztomilýýý!!!!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.