Hudební festival Struny podzimu nabídne nápaditý interaktivní program pro děti

25.8.2010 | autor: Redakce PŽ

Malování hudby, hlasohrátky, africké rytmy či podmanivé tóny z Indie - Struny dětem se chystají o prvním říjnovém víkendu v divadle Kolowrat originálním způsobem poodhalit rozmanitá zákoutí hudebního světa i vzdálených kultur. Zbrusu nový doprovodný program mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu s podtitulkem Kouzlo z objevování cílí na hravé rodiče s dětmi. „Chtěli jsme připravit takový program, který by nejen interaktivním způsobem rozvíjel vztah dětí k hudbě, tanci a k umění obecně, ale u kterého by se mohly bavit společně se svými rodiči. A navíc si vlastně vychováváme publikum do našich příštích 15 let...," říká Marek Vrabec, umělecký ředitel Strun podzimu.

Ojedinělý koncept programu byl vytvořen s ohledem na různé věkové skupiny dětí od 4 až do 15 let. Přípravy a vedení jednotlivých workshopů a interaktivních koncertů se ujaly výrazné tvůrčí osobnosti domácí kulturní scény v čele s Petrem Niklem, který se bude soustředit na dětskou imaginaci, či vokální formací Yellow Sisters, jež malé účastníky pro změnu zasvětí do tajů hlasové improvizace. Všechny programy, včetně kurzu fotografování, jsou vhodné pro začátečníky a předpokládají aktivní zapojení nejen dětí, ale i rodičů. Cena vstupenky pro děti je 110 Kč, pro dospělé 160 Kč. Podrobné informace o programu a možnost rezervace vstupenek na www.strunypodzimu.cz.

Festival Struny podzimu proběhne v Praze od 19. září do 21. listopadu. V průběhu deseti večerů nabídne setkání s nadějnými debuty i světovou interpretační špičkou v čele s Janem Garbarkem, Bradem Mehldauem, Anne Sofie von Otter, Julií Fischer či přední jazzovou vokalistkou Dianne Reeves.

Program v sobotu 2. října se zaměří hned na ty nejmenší. Pod vše vysvětlujícím názvem Africké bubnování se skrývají programy pod vedením Davida Oplatka, které děti seznámí nejen s bubny djembe a dalšími západoafrickými bubenickými nástroji, ale ukáže jim, že hudebním nástrojem se může stát i jejich vlastní tělo. Hlasy a rytmy je název interaktivního koncertu připraveného pro děti už od 4 let. Tentokrát se jeho vedení ujaly členky známé ženské vokální skupiny Yellow Sisters, které společně s účastníky programu vyzkouší rozličné experimenty s hlasem a ponoří se do hledání originálních způsobů vyjádření melodie a rytmu. Poslední ze sobotních akcí budou Hlasohrátky, kde budou děti i rodiče prostřednictvím rytmických afrických písní společně objevovat kouzlo improvizace. Originální prožitkovou hlasovou dílnu povede Lucie Hawa Goldin, choreografka, tanečnice a zpěvačka skupiny Yellow Sisters. 

V neděli ráno se divadlo Kolowrat přenese z Afriky do Asie, konkrétně do exotického světa indických melodií. Strhující rytmy, hru na tradiční nástroje esrádž a tabla i projekci snímku přibližující indickou kulturu nabídne koncert s názvem Pohled do tajů a kouzel indické hudby. Kastaněty, vějíře a rytmické tlesky a dupy jsou společným jmenovatelem tradičního andaluského tance flamenka. Do tajů této perly tamní lidové kultury zasvětí v neděli účastníky interaktivního představení Rytmus a tanec španělské Andalusie tanečnice, choreografka a pedagožka Jana Drdová, jedna z průkopnic flamenka v České republice, na tradiční perkusivní nástroj cajón ji bude doprovázet Michael Cába. Zvuk, inspirace a improvizace se vrací do domácího hudebního prostředí. Prostřednictvím dechového nástroje z pomezí Moravy a Slovenska - flétničky zvané koncovka - se budou děti snažit rozvíjet hru a improvizaci se zvukem. Pod vedením multiinstrumentalisty Cyrilla Oswalda se pokusí vytvořit originální hudební příběh postavený na základě vybrané pohádky a momentální nálady.

Performer, hudebník a multimediální umělec Petr Nikl uvede v rámci Struny dětem originální interaktivní workshop Malujeme hudbu v písku. S využitím dotykového objektu Golem, který je součástí mezinárodního projektu Orbis pictus aneb..., bude mít každé z dětí možnost stvořit vlastního imaginárního Golema a na vlastní kůži okusit magický zážitek z psaní světlem a zvukem.

Hudební a taneční workshopy doplní po oba dva dny také série workshopů digitální fotografie. V průběhu čtyřhodinového bloku Svět ve fotografii se účastníkům nejdříve dostane základních informací a instrukcí potřebných k focení, poté si budou moci nově nabité znalosti vyzkoušet při focení v exteriérech a na závěr přijde na řadu hodnocení výtvorů. A jako památku si po skončení workshopu bude moci každý ze začínajících autorů své vytisknuté fotografie odnést domů.

Doprovodný program Struny dětem vznikl ve spolupráci s O2.

Partner: MŠ Duhovka

Za finanční podpory hl. m. Prahy

Mediální partner: Houser

Partner fotografických workshopů: Canon

Za spolupráci na programu děkujeme Daniele Gadasové a Radce Neumannové.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.