Jazzový festival v Přerově nabízí poslední vstupenky

19.10.2010 | autor: Redakce PŽ

Jako každý rok řeší pořadatelé Československého jazzového festivalu v Přerově pár dní před vypuknutím akce nikoliv manýry vystupujících (jakkoliv věhlasných) jazzmanů, ale kapacitu Městského domu. Právě v jeho útrobách už tento čtvrtek 21. října vypukne v pořadí 27. ročník této zavedené přehlídky, která Přerov notně zviditelňuje nejen na kulturní mapě České republiky. Zájem hudebních fajnšmekrů převyšující možnosti sálu je důkazem, že dramaturgie efektivně balancuje mezi jazzovými stálicemi (letos například Big Band Gustava Broma), velkými zahraničními jmény (Marcus Miller) a objevy pro tuzemské posluchače - byť poslední škatulku reprezentuje v zahraničí velebený „seniorní" ekvilibrista na hammondky Dr. Lonnie Smith.

Na čtvrteční a páteční program nám zbývají jednotky vstupenek. Dle očekávání nejrychleji zmizely lístky na sobotní koncert vynikajícího - a podle mnohých nejlepšího světového - baskytaristy Marcuse Millera, jenž se svou formací přijede připomenout slavné album Tutu, nahrané s Milesem Davisem," říká výkonný ředitel Československého jazzového festivalu v Přerově Rudolf Neuls. A dramaturg Aleš Benda dodává: „Kromě jmenovaných osobností jazzové scény bychom určitě doporučili ve čtvrtek vokální špičky New York Voices nebo rozjetého Laca Décziho a jeho Celulu na pátečním programu." Na oba první dny 21. a 22. října ještě zbývají poslední vstupenky na sezení i na stání. Cena vstupného na číslované sedadlo činí 300,- Kč/den, stání 150,- Kč/den, číslovaná permanentka na večerní koncerty 750,- Kč. Veškeré další informace, včetně detailů k doprovodnému programu, na http://www.csjf.cz.

Aretha Franklin, Mariah Carey, Elton John, Bryan Ferry, Frank Sinatra... Skutečně pestrý je rejstřík věhlasných hudebníků má na svém kontě spolupráce americký baskytarista Marcus Miller (1959). A to v neúplném výčtu chybí jméno největší - Miles Davis. Právě v kapele svého velkého vzoru se Miller ocitl v roce 1981 a tento guru jazzové scény celé druhé poloviny 20. století stanovil jeho další tvůrčí dráhu - ať už jako producenta či výtečného praktikujícího hudebníka. Pro fanoušky přerovského festivalu je v košaté kariéře Marcuse Millera zapotřebí červeně zakroužkovat rok 1986. Tehdy totiž ze spolupráce Millera a Davise vzklíčilo milníkové album Tutu. Jeho současnou, inovovanou podobu přijede Marcus Miller na Československý jazzový festival představit bez Milese Davise, zato s reprezentativně poskládanou formací Tutu Revisited: Sean Jones (trubka), Alex Han (saxofony), Federico Gonzalez Pena (klávesy), Louis Cato (bicí nástroje).

Šťavnatá ukázka zde: http://www.youtube.com/watch?v=rceqlfqkzHo

V telefonním seznamu Marcuse Millera je nesporně červeně podtržený i Dr. Lonnie Smith, další host letošního přerovské přehlídky a především virtuózní varhaník, jenž si už padesát let při hraní prozpěvuje a objevováním nových zvukových možnosti neustále rozšiřuje výrazovou paletu svého nástroje. Výjimečný sólista, jehož jméno je synonymem pro varhany Hammond B3, se v roce 1969 stal v anketě kritiků časopisu Downbeat poprvé „varhaníkem roku", v letech 2003, 2004, 2005, 2008 a 2009 ho na stejnou pozici dosadila Asociace jazzových žurnalistů a letos v srpnu mu kritici Downbeatu opět přisoudili prvenství. Časopis Jazz Times o něm napsal, že je to „rébus zavinutý do hádanky zavinuté do turbanu." „Tato metafora by snad mohla charakterizovat hudbu, která je komplexem různých zvukových a stylových vrstev poskládaných do nečekaných záhybů," říká dramaturg Aleš Benda. V Přerově jej doprovodí kytarista Jonathan Kreisberg a bubeník Jamire Williams.

Doktorova ekvilibristika k nahlédnutí zde: http://www.youtube.com/watch?v=nO8Ln1WXsW

Na americkou jazzovou notu se v Přerově zadrnká už první den ve čtvrtek 21. října: to jsou totiž na programu dva veleslavné bandy s notnou podporou právě z USA. Jako první rozehřeje publikum saxofonista Rosťa Fraš-Skip Wilkins Quintet. Nejde o žádný (dramaturgický) sňatek z rozumu či nutnosti: Fraš si s ostatními členy skupiny kápl do noty na Letní jazzové dílně Karla Velebného ve Frýdlantu, důkazem čehož je loňské album Frýdlant Nights. New York Voices je smíšené vokální kvarteto bravurně kormidlující - jak mohlo ocenit před pěti lety i přerovské obecenstvo - mezi rhythm'n'blues, klasikou, latinskoamerickou hudbou nebo popem. Od čtveřice sympatických pěvců se možná dočká uměleckého dárku doprovázející početný ansámbl Gustav Brom Big Band, jenž letos slaví kulaté a dechberoucí 70. narozeniny. Pod taktovkou Vlada Valoviče se představí jubilující jazzmani jako Svatopluk Košvanec, Juraj Bartoš, Ondřej Štveráček a další.

Snad už jen pamětníci vědí, že letos další „sedmdesátník" a host Československého jazzového festivalu Karel Růžička, strávil roky 1968 až 1979 v Jazz Cellula Laca Décziho. Ačkoliv do uší přerovských posluchačů zaduje i Laco Déczi (již po léta hrající s latino a free jazzově naladěnou Celulou New York), oslavence Karel Růžička vystoupí v Kulturním domě coby sólista společně s Big Bandem Felixe Slováčka.

To, jak dokáže Laco Déczi uhranout i mladé publikum například na Rock for People, se můžete přesvědčit zde: http://www.youtube.com/watch?v=QvsR06CSwmI či zde: http://www.youtube.com/watch?v=f06vr_z7cyY&feature=relatedAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.