Kytara napříč žánry se již tuto neděli rozezvučí v Národní technické knihovně

10.9.2010 | autor: Redakce PŽ

Tři velké dámy, tři osobité přístupy ke kytarové hře, tři originální hudební zážitky -  Janet Robin, Lenka Filipová a Dagmar Voňková-Andrtová zahájí již tuto neděli 12. září svým společným koncertem v Národní technické knihovně mezinárodní festival Kytara napříč žánry. 13. ročník oblíbené hudební přehlídky se uskuteční od 12. září do 20. listopadu v Praze, Kadani, Jihlavě, Pardubicích a na dalších místech České republiky.

V průběhu 18 koncertů rozezvučí struny, luby, pražce i hmatníky svých akustických či elektrických nástrojů na dvě desítky domácích i zahraničních mistrů ovládajících rozmanité techniky hry na kytaru. Vedle hvězdného Tommyho Emmanuela, mladého australského talentu Joe Robinsona, virtuózního Alexe De Grassiho či nestora české kytary Jiřího Jirmala obohatí letošní programovou nabídku také ukázka umění vkusného a suverénního revivalu v podání novodobých brouků The Cavern Beatles či večer věnovaný citeře.

Myslím, že letos se nám podařilo program sestavit tak, že představujeme kytaru a hru na ni skutečně plasticky, průřezově. Návštěvníci mohou slyšet názvuky kytarového undergroundu, experimentu, klasický a akademický přístup, kreativní hru i například ukázku toho, kde má kořeny proslulá britská kytarová scéna," konstatuje dlouholetý dramaturg festivalu Stanislav Barek.

Vstupenky na pražské koncerty Kytary napříč žánry lze zakoupit v sítích Ticketpro a Ticketportal nebo v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika. Podrobnější informace k programu na www.kytaranapriczanry.cz.

Kytaristka a zpěvačka Janet Robin své schopnosti pilovala u Randyho Rhodese, který je známý především svou spoluprací s Ozzym Osbournem. Našemu hlavnímu městu věnovala skladbu „Everybody Falls in Love in Prague", jež je na jejím aktuálním albu „Everthing Has Changed". To produkoval John Carter Cash, syn legendárního zpěváka Johnnyho Cashe. Kromě tří sólových desek se Janet podílela na nahrávkách a koncertech mnoha respektovaných hudebních osobností, z těch českých můžeme jmenovat například kapelu November 2nd či Lenku Filipovou. A právě s ní si úspěšnou hudební spolupráci zopakuje i v rámci festivalu Kytara napříč žánry, kde společně odehrají dva koncerty - zahajovací koncert 12. září v Praze a poté 14. září v Benešově. Janet Robin pak sólově vystoupí ještě 13. září v Černošicích a 15. září v Dolní Poustevně. 

Lenka Filipová vydala během své kariéry deset autorských řadových alb a čtyři klasická kytarová. Naposledy to bylo CD a DVD Live z roku 2008. V letošním roce absolvuje The Best of Tour 2010 a na vystoupeních ji doprovází kytarista Mirek Linhart (YoYo Band) a hráč na keltskou harfu Sean Barry. Dagmar Voňková-Andrtová, třetí z dámského tria, je známá unikátní technikou hry, při které používá smyčce, vybrnkává na hmatníku nebo škrabe po strunách nehty. Experimentální a hravý přístup jí otevřel dveře například k vystoupení na respektovaném festivalu v dánském Roskilde. Dříve byla členkou sdružení písničkářů Šafrán, kde působili např. Jaroslav Hutka, Vladimír Merta či Vlastimil Třešňák. Své prozatím poslední album „Slunci ležím v duši" vydala v roce 2008. 

„Vzhled a zvuk Beatles co nejvěrněji a s maximálním nasazením" - to je krédo čtyř muzikantů z Liverpoolu. O tom, zda mu dokáží The Cavern Beatles dostát, se budou moci přesvědčit návštěvníci KC Vltavská na jejich koncertu 30. září. „The Cavern Beatles hrají své sety živě, bez použití podkladů, kterými si často vypomáhají ostatní následovníci legendární kapely. Pro naprostou autenticitu zážitku používají nástroje i pódiovou techniku ze šedesátých let, přesně podle svých vzorů. To vše přispívá k jejich pověsti jedné z nejlepších revivalových kapel vůbec," líčí Stanislav Barek.

Rakušané Harald Oberlechner, Martin Mallun a Severočech Michal Müller jsou mistři ve hře na citeru - méně obyvklý strunný drnkací nástroj. 3. října v pražské Písecké bráně odbočí kytarový festival stranou a dá prostor pražskému koncertnímu večeru nazvanému Citera napříč žánry. Rakouský lidový nástroj představí ti nejpovolanější. Všichni tři jsou absolventy rakouských konzervatoří, učitelé i propagátoři hry na nástroj a špičky ve svém oboru.

Hned třemi koncerty, 5. října Kostele Sv. Jakuba v Táboře, 6. října v pražské Malostranské besedě a 7. října v KD Kadaň, se na festivalu představí Američan Alex De Grassi, který bývá svými kolegy z hudební branže označován za jednoho z nejvirtuóznějších kytaristů současnosti.  Ve třinácti letech vyměnil trubku za kytaru, nástroj, který ho později proslavil. Mimo samostudia hry na kytaru se věnoval i skladbě a hře na piáno. Svá alba si vydává na vlastním labelu Tropo Records. Samostatně koncertuje po celém světě, během roku pořádá různé kytarové workshopy a vystupuje také ve skupině DeMania Trio spolu s baskytaristou Michaelem Manringem a perkusistou Christopherem Garciou. Na druhém vystoupení ho doplní Lukáš Martínek a Private Earthquake. Tříčlenné hudební těleso je známé pro své strhující muzikantské výkony, precizní práci s dynamikou, ale i nepřetržitý proud čiré energie. Pod vedením Lukáš Martínka, syna známého českého bluesrockového kytaristy Jana Martinka (člena skupiny Žlutý pes a dalších), hrají ještě bubeník Roman Vícha a baskytarista Václav Vávra.

Mexický hudebník Aron Govea odráží ve své hudbě tradiční hudební postupy své země i vlivy španělské muziky. Skladby pro kytaru jsou převážně v tradičních mexických a latinskoamerických rytmech stylů huapango, son a rumba. Mísí tamní tradici s jazzem, flamencem či latinou, a to velmi osobitým způsobem. Mexické rytmy zazní 11. října v KC Kaštan v Praze.

65. výročí působení na kytarové scéně oslavil loni i na festivalu Kytara napříč žánry mezinárodně uznávaným pedagog, autor nejpopulárnější kytarové školy (i řady dalších hudebně-odborných publikací) a úspěšný skladatel Jiří Jirmal. Jeho vystoupení na festivalu je již tradiční a chybět nemůže ani letos. Jiří Jirmal zahraje 12. října na zámečku Řevnice a 26. října v koncertní síni Atrium v Praze.

Pavel Ciboch a Musica Gaudeans zahrají 13. října na dvojkoncertě v pražské Písecké bráně společně s Ivanem Borešem za doprovodu houslí Tomáše Macha. Musica Gaudeans působí na koncertních pódiích od roku 1994 ve složení Pavel Ciboch - kytara, Kateřina Jansová - flétna, Jakub Dvořák - violoncello a Jiří Zelba - hoboj. Svou hudbou se snaží vyjádřit radost a optimismus. Spojení Ivana Boreše, který vystupuje převážně s autorským repertoárem, s Tomášem Machem, jenž má kromě působení v Melody Makers Ondřeje Havelky zkušenosti i z bangkogského symfonického orchestru, bude diváckou lahůdkou.

Cesty jiných muzikantů se prolnou 20. října v pražské Jindřišské věži na koncertě Norbiho Kovácse a Stanislava Barka. Kovács  je členem skupin Lokomotiva, Růžový brejle či Ivan Hlas trio a kromě toho se také věnuje scénické a filmové hudbě. Nyní se o pódium bude dělit se Stanislavem Barkem, žákem Jiřího Jirmala. Barek je autor kytarové školy pro začátečníky „Kytara" a knihy o Jirmalově životě „Cesty české kytary". V současnosti především koncertuje.

Legenda brněnské hudební scény Pavel Váně oslavil loni šedesátku. Jeho koncertní kytarová cesta začala v roce 1963, kdy působil v kapele Beatmongers. Později prošel mnoha dalšími hudebními tělesy. V současné době příležitostně vystupuje s Bronzem, VKV nebo právě s Progres 2, se kterými se představí 7. listopadu v pražském Paláci Akropolis.

Vrcholem festivalu bude vystoupení světové kytarové jedničky, kterou české republice není třeba dlouze představovat, Tommyho Emmanuela. Je považován za nejrychlejšího trsátkového hráče planety. Má osobitý styl hry, při kterém vybrnkává oběma palci (i na hmatníku) a na těle kytary provádí nespočet zvukových efektů. Každoročně odehraje po celém světě více než tři sta koncertů, které jsou díky jeho umění, šarmu i vtipu mimořádnými hudebními zážitky.

Na zlatý hřeb festivalu, který se uskuteční 19. listopadu v pražském KC Vltavská, si Emmanuel pozval vítěze druhé série soutěže Austrálie má talent Joe Robinsona. Hraním ve stylu „finger-picking" navazuje Robinson na kytaristy Cheta Atkinse, Jerryho Reeda nebo právě Emmanuela. Původně hrál na piáno, neboť měl prý příliš malé prsty. V deseti letech ale přesedlal na kytaru a v roce 2008 vyhrál v národní soutěži vyhledávající talenty se skladbou „Classical Gas" v úpravě Tommyho Emmanuela. Po svém vítězství odjel do Nashvillu nahrát své druhé album „Time Jumpin" (první natočil v roce 2006, ještě před svou účastí v soutěži, a jmenovalo se „Birdseed".) Proslýchá se, že se svým talentem za pár let strčí mistra Tommyho Emmanuela do kapsy. Své umění předvede i na samostatném koncertě 18. listopadu v Jihlavě a 20. listopadu v Pardubicích. 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.