Kontaktní čočky

19.5.2014 | autor: Redakce PŽ

Kontaktní čočky

Zdá se vám, že jste jméno Otto Wichterle už někde slyšeli, ale nevíte s čím přesně si ho spojit? Pomůže vám jako rada, že zjednodušil život mnohým ne zcela zdravým lidem? Jsou to kontaktní čočky, které vynalezl. Elegantní pomůcka, která pomáhá řešit problémy se zrakem. Dioptrické brýle jsou pro některé z nás nepříjemností, bez které se neobejdeme, pro jiné dokonce překážkou. S tím rozhodně souhlasí například sportovci.

Výhody a nevýhody

Čočky na rozdíl od brýlí zajišťují přirozené vidění a nezkreslují obraz. Těžší brýle mohou způsobit nepříjemné otlačeniny a vyžadují neustálé opravy a údržbu. Zejména v zimě je otrava je neustále odmlžovat. Čočky jsou prakticky neviditelné, ale je možné si pořídit zabarvené a měnit tak každou chvíli image. Existují samozřejmě i nevýhody jako zarudnutí očí či alergie. Někomu také činí potíže sahat si rukou do oka, takže se raději smíří s klasickými brýlemi.

Co je k dispozici

Různé druhy čoček se rozlišují podle několika základních kritérií. Perioda výměny je důležitá ve chvíli, kdy se začnou usazovat různé látky a jejich kvalita se znehodnocuje. O jednodenních čočkách tedy uvažujeme v případě, že je chceme používat spíše občas a jsou jen jakýmsi doplňkem dioptrických brýlí. Čočky na delší čas se nosí, dokud se u nich neprojeví známky stárnutí a vyžadují složitější čištění. Materiálově je dělíme na měkké a pevné plynopropustné. Měkké jsou oblíbenější díky vývoji nového kvalitnějšího materiálu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nákladnou investici, je třeba vše důkladně probrat s lékařem. Ten provede řádné vyšetření oka, změří rohovku a hodnoty dioptrií. Poté spolu vyzkoušíte čočky, které vám budou nejvíce vyhovovat. Lékař vás poučí, jak je udržovat a čemu se raději vyhnout. Náklady na pořízení je těžké zobecnit, ale pravděpodobně se vyšplhají výše, než kolik byste zaplatili za dioptrické brýle.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.