IMAGE: Co to vlastně je?

30.5.2014 | autor: Kateřina Mazáková

IMAGE: Co to vlastně je?

Image je důležitým faktorem naší sebeprezentace a výrazně ovlivňuje způsob, jakým jsme svým okolím přijímání a vnímáni.  Nemusí se nám to líbit, ale tak to zkrátka je. Co je to vlastně image? Co všechno v sobě zahrnuje?

Jak působím na své okolí?

Image je vlastně dojem, který děláme na své okolí, způsob, jak na své okolí působíme. Image a komunikativní dovednost jsou pro úspěch v životě stejně důležité jako schopnosti a inteligence. Intuitivně to tuší už lidé v pubertě, proto mají také neustálou tendenci se přidružovat k nějaké skupině, která má určitě charakteristické rysy a projevy. Mají tendenci se nějak vymezit a vypěstovat si tak svou image, nějak o sobě vypovídat beze slov, jen svým zjevem a způsobem chování. Moudřejší a starší už vědí, že snaha o nějakou image nesmí být tak jasně viditelná, ale že musí být přirozená, korespondovat s naší osobností a vycházet přímo z nás, nikoli jen z určité stylizace nebo pózy. Jde zkrátka o to podpořit a pracovat s tím, co nám bylo dáno.

V oblasti image tedy více než jinde platí, že žádný princip ani pravidlo, o kterých budeme hovořit, není nikterak direktivní. Potřebná součást image je totiž vlastní osobní vklad každého jednotlivce.

Image faktory

Nicméně i tak lze mluvit o image faktorech, které image vytvářejí. Velice důležitým faktorem image je kvalita hlasu. Náš hlas velice silně ovlivňuje dojem, který o sobě vytváříme. Důležitá je také komunikace, tedy to, jakým způsobem se dokážeme prezentovat v mluveném a písemném projevu. Důležitým momentem je také to, do jaké míry zvládáme společenské chování, tedy jestli se nechováme jako burani. Ovšem jak všichni dobře víme ze své vlastní zkušenosti, opravdu silným osobnostem je často odpuštěno téměř vše…:-) Dále je potřeba se soustředit na svůj postoj, držení těla, na svá gesta a mimiku, dbát na způsob našeho oblékání a celkově na náš osobní styl. Velmi příznivě také působí, dokážeme-li udržet oční kontakt se svým společníkem, jak potřásáme rukou apod.

Všechny tyto faktory se dají vylepšovat a pracovat na nich, učit se a přemýšlet nad svým jednáním. Například i hlas se dá velice dobře trénovat, aby byl příjemnější a aby šel zvuk našeho hlasu nikoli z hrdla, ale z břicha, což má velký vliv na jeho sílu a znění. Trénink v těchto oblastech vám jistě prospěje, nesnažte se však být někým jiným, protože to stejně každý dřív nebo později odhalí. Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.