Jak mít zdravou pleť? Příčiny kožních problémů hledejte v psychice!

24.1.2012 | autor: Redakce PŽ

Jak mít zdravou pleť? Příčiny kožních problémů hledejte v psychice! Kdo z nás by nechtěl vypadat mladě a krásně - trend dnešní doby nám zrovna tohle velí zcela nekompromisně. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že mít zdravou a zářivou pleť a žádné kožní problémy nemusí být způsobené jen tím, jaké kosmetické přípravky používáme, případně jestli dobře spíme a jíme?

Když jsem před sedmnácti lety otvírala malou kosmetickou provozovnu, měla jsem jasnou představu o tom, jak budu pomáhat zákaznicím, aby měly pěknou pleť a vypadaly dobře. Měla jsem spoustu teoretických znalostí a chtěla jsem je uplatnit také v praxi. Postupem času ale přišlo rozčarování. Na některé problémy jsem byla krátká, ať jsem se snažila sebevíc a všechny své znalosti využívala beze zbytku.

Kosmetika jako zázračný lék?


Vyzkoušela jsem různé druhy kosmetiky (největší zkušenosti mám s aromaterapií) a pohled na kosmetiku a na to, co s ní můžu ovlivnit, se mi hodně proměnil. Začala jsem kožní problém vnímat jako záležitost hlubšího charakteru a myslím si, že pro jeho řešení je důležité hledat skutečnou příčinu potíží. Kosmetiku můžeme použít k ošetření vnějšího kožního projevu, ale nelze ji brát jako všelék, který jako mávnutím kouzelného proutku vše vyřeší. To bychom po ní opravdu chtěli moc.

Možná si říkáte, že to je přeci jasná věc, ale ruku na srdce, kdo z nás občas nezatouží po „zázračném preparátu"? Já jsem žádný takový neobjevila, a pokud vám nejde jen o pěstění zdravé kůže, ale potřebujete opravdu řešit kožní problém, neznám zatím efektivnější způsob, než hledat jeho příčinu v psychice.

Jak nás kůže chrání


Kůže je vlastně jakási hranice mezi vnějším a vnitřním prostředím. Hranice mezi okolním světem a tím, co se děje uvnitř našeho těla. Má spoustu funkcí: dýchá, zajišťuje termoregulaci, brání proniknutí cizorodých látek do těla, jsou v ní zakončení nervových vláken, díky kterým cítíme dotek, chlad, teplo, atd. A pokud se chceme cítit dobře a bezpečně, je pro nás dobré udržovat svoje "hranice" v pořádku. Dostatečně pevné, aby se k nám nedostalo to, co nám nevyhovuje, a dostatečně volné, abychom se mohli nechat ovlivnit novými, pro nás prospěšnými věcmi.

Jak se to dělá? Pokud čekáte návod, asi vás zklamu, protože žádný univerzální návod neexistuje, přestože se ho neustále snažíme najít. Také někdy běháte od jednoho „odborníka" k druhému a snažíte se u nich najít recept na své problémy? To by samo o sobě ještě nemuselo být na závadu, nesmíte však zapomenout na to, že ten balík návodů, které od odborníků získáte, je potřeba roztřídit a vybrat si z nich to, co se týká vás. Každý jsme jiný a nikdo přece neodpovídáme přesné statistice!

Příčina kožních problémů


Spousta kožních problémů souvisí s našimi představami o fungování světa a o tom, co je pro nás správné, což mnohdy neodpovídá našim skutečným potřebám, ale ani tomu, jak svět okolo nás doopravdy funguje. Necháme se zahlcovat řadou protichůdných rad, hledáme univerzální návod no to, co máme správně dělat pro zdraví, krásnou pleť, šťastné manželství, štíhlou postavu, úspěšnou kariéru, atd. Mnohdy se vůbec nezamýšlíme nad tím, co si pod těmito pojmy představujeme my sami, co je konkrétně pro nás prospěšné, co sami opravdu chceme a potřebujeme.

Pod tlakem reklam a módních trendů čím dál více potlačujeme sami sebe, svoji individualitu. Pokud bychom byli všichni stejní, tak by pak nějaký univerzální návod třeba na zdravou pleť mohl existovat. Ale jen se pořádně rozhlédněte kolem sebe, jak se od sebe lidé na první pohled liší, a co teprve jak se liší jejich přání, potřeby, názory, pohledy, sny atd. Ještě věříte, že vám je někdo schopen říci, co přesně máte dělat, abyste se zbavili třeba ekzému?

Zkuste raději začít věřit svým pocitům a svému selskému rozumu a krůček po krůčku začněte objevovat, co vlastně ve svém životě chcete mít, co byste rádi změnili, dělali jinak, po čem toužíte, co vás baví. A pak to objevené realizujte v každodenním životě. Možná budete překvapeni, co se všechno o sobě dozvíte a jak to ovlivní třeba váš „kožní problém". Co člověk, to jiný příběh, jiná příčina. Nemám na to žádný vědecký důkaz, ale delší dobu pozoruji, jak naše potlačované, nerespektované, neobjevené potřeby mohou hodně souviset se stavem naší pleti. Napadá mně hned několik příkladů z praxe, ale o tom třeba zase někdy příště.


Lenka Brožová
www.kosmetikajinak.cz

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Stella Neregistrovaný | 2012-02-01 17:29:27
Clanek je super! Moc se mi libi. Mela jsem velke problemy s pleti, kdyz jsem odesla z domu na skolu do Brna. Az s odstupem 10 let jsem schopna vnimat, o co zhruba slo a ne drzet se striktne rad lekaru, kteri mi rekli: "Holt jste v puberte, tak co chcete" :) Jenze ted uz to chapu jinak. Prestehovani z male vesnice do velkeho mesta, "odchod" od rodicu do faze dospivani a hlavne - detstvi jsem prozila strasne a najednou jsem se ocitla ve svete, kde naprosto vsechno, co jsem znala dosud, existovalo a fungovalo absolutne jinak. Vubec jsem nevedela co si mam myslet, co delat, jak se chovat, jestli mluvit, nemluvit, jak se tvarit, reagovat,...proste jakakoli bezna reakce a gesto, ktere delame automaticky, nevedomky i vedome, nad tim vsim jsem premyslela jak a jestli mam udelat. Projevovaly se mi vsechny ty vnitrni spory nejvice na tvari-jakoby to, co se odehravalo vevnitr, ten sileny boj v podstate o jakousi "image", propukal ven a odrazel se prave v tvari - kterou nejvice "ukazuji"- a zase jsem byla svazana z toho, jak vypadam, tedy opet image. A tak jsem stastna za to, ze uz se svymi pocity, nazory a "hranicemi", o kterych mluvi pani Brozova, umim zachazet mnohem lepe a vim, ze to muze byt jeste lepsi, muzu se citit opravdu skvele a to jak uvnitr, tak navenek, protoze mam tim padem i zdrave a spokojene telo :)
Hodnocení: 0
Vložil: Linda Neregistrovaný | 2012-01-24 23:23:17
Ty jo to je dobrý!!!
Hodnocení: 0
Vložil: Květa Neregistrovaný | 2012-01-24 16:39:46
Perfektní článek, moc se mi líbí! :)
Hodnocení: 0
Vložil: Zorka Neregistrovaný | 2012-01-24 15:43:39
Zajimavy. Mam od detstvi lupenku na pravym stehnu a nemuzu se toho zbavit. ale ze by to bylo psychicky to nevi no
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.