Necítím se ve své kůži aneb Jak na ekzém?

15.2.2012 | autor: Redakce PŽ

Necítím se ve své kůži aneb Jak na ekzém?Když říkáme, že se necítíme ve své kůži, myslíme tím obvykle, že se necítíme dobře. Nejde třeba zrovna o těžkou chřipku, ale spíše o situaci, kdy nejsme v pohodě. Něco na nás leze nebo nás třeba štve šéf v práci či doma děti a partner. Zkrátka nejsme spokojení sami se sebou. A aby toho nebylo málo, jakoby náhodou nás začne „otravovat" ještě ekzém nebo jiný kožní projev.

Jak takovou situaci můžeme řešit? Každý asi jinak - po svém. Někdo si řekne: „Jsem prostě smolař," mávne nad tím rukou, snaží se nepříjemné pocity vytěsnit, zahnat a jako náplast na bolístku volí třeba dortík či sklenku vína nebo si koupí něco pro radost. Na ekzém zvolí hormonální mast, která na nějaký čas potlačí nepříjemný projev, ale příčinu neřeší.

Další na to jde přes dodržování hlásaných zásad zdravého životního stylu. Obecných návodů na to, jak se cítit dobře, každý z nás najde kolem sebe dost. Ať už jsou to reklamní slogany, „dobře" míněné rady blízkých nebo naše vlastní drezůra, že bychom měli to či ono dělat. Ekzém se léčí různě (masti, léky, dieta, moře, homeopatika, čínská medicína, akupunktura atd.). Velmi oblíbená věta odborníků je: „To je psychika, nesmíte se stresovat, nervovat a rozčilovat." Ale co když nic z toho není to „pravé" pro nás a my se propadáme do beznaděje, že nic nefunguje a kůže stále „zlobí"?

Hledejte souvislosti

 
Z kosmetické praxe i soukromého života mám zkušenost a do jisté míry souhlasím, že spousta kožních reakcí má úzkou souvislost s psychikou, ale právě proto vidím jako důležité hledat souvislosti, dát si práci najít a pojmenovat, co přesně nám vadí. Pak teprve můžeme nevyhovující měnit. Dle mé zkušenosti je kožní reakce nejaktivnější, když se propadáme do beznaděje, nejsme schopní hledat to naše „světýlko", které nás žene dopředu, a točíme se v kruhu. Přitom už můžeme být hodně blízko řešení, které by nám vyhovovalo. Zkuste si někdy odpovědět s pomocí svých pocitů a svého rozumu na otázku: „Co já to vlastně teď potřebuji?"

Tak třeba jste už dlouho doma na mateřské s dětmi. Toužíte po změně. Po pokusech občas udělat něco pro sebe zjistíte, že to stále není ono. Stále častěji se přistihnete při myšlence, že byste se ráda vrátila do práce. Vzápětí se ale odsoudíte, že to ale jako „správná matka" nemůžete svým dětem udělat. Nesměle se zmíníte bezdětné kamarádce, která vám vylíčí svoje problémy se šéfem v práci a dodá radu: Buď ráda, že jsi doma s dětmi!" Při telefonátu se svojí matkou vyslechnete, jak mateřská byla jejím nejšťastnějším obdobím. Večer se ještě přidá manžel, jak je rád, že jste doma a on má každý den teplou večeři. Rázem vytěsníte svoji potřebu jít už do práce, a abyste nebyla sobec, obětavě se dál staráte o děti. Nespokojenost ale nemizí, ekzém se ještě zhorší. Občas nespokojenost zaženete dortíkem, a tak se postupně propracováváte k nadváze. Pak dojde k tomu, že po dni plném běhání kolem dětí a poznámce manžela, jestli vám nechybí pohyb, vybouchnete a zasypete rodinu lavinou výčitek. A to už se cítíte naprosto zoufale a nevíte, kudy kam.

Starejte se o své potřeby


Jak se z takového bludného kruhu vymotat? Zkuste si v sobě srovnat, co v daném období skutečně potřebujete, přestaňte se ohlížet, co byste jako „správná matka, manželka atd." měla dělat. A až na to přijdete, můžete na tom začít spolupracovat s okolím. Možná budete překvapená, jak takový nástup do práce, která už vám chybí, zacvičí s vaším ekzémem. Až se zaběhnete v nových kolejích, třeba uvidíte, jak vaše rozhodnutí prospělo i vztahům v rodině.

Obecně mě k tomu napadá, že potlačované potřeby se mohou formou ekzému drát přes kůži na povrch. Proto mi přijde jako efektivní a smysluplné hledat, jaké jsou v daném období naše potřeby. Čím přesněji je pojmenujeme a docílíme jejich naplnění, tím se budeme cítit lépe ve „své kůži". Neříkám, že je to nejjednodušší cesta, ale z dlouhodobého hlediska je určitě nejefektivnější. Navíc může být zajímavá, plná objevů a zábavnější, než striktní dodržování zaručeně fungujících návodů!


Lenka Brožová
www.kosmetikajinak.cz

Foto:lastlotion.com

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 1
Vložil: xx Neregistrovaný | 2012-02-20 16:27:52
Zase zajímavej článek...
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.