Sluneční brýle lahodí našemu oku

13.8.2009 | autor:

Sluneční brýle lahodí našemu okuZdraví rovná se krása. Tato jednoduchá rovnice platí více než kde jinde u očí. S příchodem léta opět narážíme na problém, který nám způsobuje intenzivní sluneční světlo. To může způsobit jemné podráždění, pálení očí nebo zánět rohovky. Bohužel jsou však zaznamenány i vážnější nemoci, jako je šedý zákal nebo onemocnění sítnice.

V takové chvíli si uvědomíme, že sluneční brýle nejsou jen módním trendem a doplňkem, ale nezbytnou součástí ochrany našeho zdraví. Nezřídka narazíte na brýle nabízené za cenu ani ne padesáti korun, seženete ovšem i kousky v hodnotě několika tisíc. Obojí samozřejmě představuje extrém, takže vybíráme podle prověřených faktorů

Kvalita za vyšší cenu?

Rozdílnou cenu u slunečních brýlí nezpůsobuje ani tak kvalita ochrany očí, jako materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Dražší brýle mívají obvykle propracovanější design, ale kvalitní UV filtr obsahují i lacinější verze. Nejjistější ochranou proti UV záření jsou brýle označené „UV 400“. Už dávno také neplatí mýtus "čím tmavší, tím lepší". Barvy a odstíny ovlivňují naše vnímání sledovaného prostředí. Příliš tmavá barva zpomaluje vnímání světel a stínů. Neutrální zbarvení okolí lze dosáhnout pomocí hnědých, šedivých nebo zelených skel. Tyto barvy také nejlépe omezují oslnění a nenamáhají tolik oči.

Co se nosí?

Trendy se rok od roku mění, ale dá se říci, že letos se nosí snad vše. Hlavním měřítkem je člověk a jeho vzhled. Vybíráme tedy takové brýle, které nám budou nejlépe sedět a opticky pozitivně modelovat naši tvář. Platí jednoduché pravidlo, že obroučky by neměly kopírovat tvar obličeje. Materiály a způsob zpracování mohou způsobit nepříjemné alergické reakce nebo otlaky. Při rozbití by vás neměla žádná část nijak poranit.

A rada na závěr - jelikož nebezpečné UV záření prostupuje i mraky, je dobré v létě nosit brýle, i když je zamračeno!


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.