Solárium: ano nebo ne?

6.3.2009 | autor:

Solárium: ano nebo ne? Určitě vám to zní povědomě. I v zimních plískanicích vypadá vaše kamarádka svěže jako by se právě vrátila z letní dovolené u moře. „Vypadáš báječně,“ rozplýváte se, „jak to děláš?“ Kamarádka jen pokrčí rameny a vysloví jednoduché řešení: „Přeci solárko.“ Tak takhle to je, uvažujete v následujících chvílích a prohlížíte si v zrcadle pobledlou tvář Sněhurce podobnou. Ano, solárium může být řešením pro ty, kteří chtějí vypadat zdravě opáleně i během nelítostné zimy. Umělé opalování však stále vzbuzuje řadu kontroverzí. Kritici argumentují škodlivostí, vyznavači zase příznivými účinky. Do které skupiny patříte vy?

Pro začátek je nutno říci, že opalování v soláriu je založeno na stejném působení slunečních UV paprsků, jaké k nám vysílá sluneční záření. A z toho přirozeně vyplývají všechna pozitiva i negativa umělého opalování.

Pro solárko

Výhody opalování v solárních studiích jsou očividné. Návštěvníky solárek zdobí přirozeně snědá pokožka působící zdravým dojmem. Záření v solárních tubách navíc pokožku krásně prohřeje, což je v zimních měsících vítaným bonusem. Řada lidí navíc do solárních studií chodí proto, aby se v zimních plískanicích prohřála, užila si více světla a zlepšila si náladu. Solární záření, stejně jako sluneční, pomáhá tvořit vitamín D3.

V létě zase může být solárium vhodné pro získání barevného základu před odjezdem na dovolenou. Sluníčko v přímořských oblastech může být nelítostné a zejména pro nás, středoevropany, velmi intenzivní. Dvě, tři návštěvy solárního studia před odjezdem na dovolenou vás ochrání před spálením a pomůžou také osobám, které trpí alergií na sluneční paprsky.

Proti solárku

Lékaři a odborníci již tak optimističtí, co se týče solárií, nejsou. Argumentují stejnou škodlivostí pro lidský organismus, jakou vyzařuje sluneční záření. Solárium má stejně jako sluníčko negativní důsledky zejména pro kůži. Solárium navíc není pro všechny, u některých se mohou objevovat vyrážky, zvýšené akné nebo drobné puchýřky. To se ale většinou stává v případech, kdy nejste na solárium zvyklí a přeženete hned některou ze svých prvních návštěv. Proto se raději poptejte ve studiu a nechte si poradit od školeného personálu. Solární kosmetika by měla být, stejně jako střídmost návštěv, naprostou samozřejmostí.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.