Ulehčete si život s kontaktními čočkami

12.11.2010 | autor: Redakce PŽ

Ulehčete si život s kontaktními čočkami

Kontaktní čočky představují moderní optickou zdravotní pomůcku, která se nasazuje přímo na oční rohovku. Lze jimi řešit korekci různých optických vad, především krátkozrakost, dalekozrakost, presbyopii a astigmatismus.

O kontaktních čočkách


Bez zajímavosti určitě není fakt, že polymer, který se stal základem kontaktní čočky, byl vyroben československým profesorem Otto Wichterlem. S tímto vynálezem přišel v šedesátých letech dvacátého století.

Zpočátku byly kontaktní čočky vzácností, ale v posledních letech využívá této možnosti korekce čím dál více lidí, což je dáno i tím, že můžete na trhu sehnat levné kontaktní čočky.

Kontaktní čočky můžeme obecně dělit do dvou skupin - na tvrdé a měkké. Předností tvrdých čoček je, že nepřijímají chemikálie a výpary a jsou schopné nahradit přirozený tvar rohovky novým odrazivým povrchem. Nevýhodu je nepropustnost kyslíku k rohovce.

Měkké kontaktní čočky propouští kyslík k rohovce a jedinec si na ně rychleji zvykne. Jsou totiž pohodlnější. Nevýhodou je, že se rychleji opotřebovávají a kontaktní čočka je náchylnější k poškození.

Měkké i tvrdé kontaktní čočky mají ještě další podskupiny. Rozlišujeme je také podle doby nošení. Některé jsou určené na den, jiné na týden, měsíc či na rok. Existují kontaktní čočky, které musíme na noc vyndávat, ale i takové, které to nevyžadují. Vyberte si sami, které vám budou nejvíce vyhovovat. Bojíte se ceny? Dnes už jsou i levné kontaktní čočky.

Jaké jsou výhody kontaktních čoček?

Kontaktní čočky jsou vynálezem, který umožňuje lidem s různými vadami očí žít plnohodnotný život a nenechat se ničím omezovat. To nám brýle často nedovolují. Jaké konkrétní výhody přinášejí kontaktní čočky oproti brýlím?

Kontaktní čočky vám umožňují lepší pohyb bez obav, že se vám něco stane s brýlemi. To oceníte především při sportu. Narozdíl od brýlí vám také nebudou sklouzávat a zaostříte s nimi vždy a v jakékoliv situaci. Celkově vidění přes ně je čistější a vy díky přiléhavosti čočky můžete kvalitně vidě v celém zorném poli. Nepřekáží vám v tom obroučky.

Pokud nosíte brýle, jistě znáte ty nepříjemné situaci, kdy přijdete ze zimy do tepla a skla se vám hned zamlží. Nemluvě o tom, jak je nepříjemné, když venku prší. To s kontaktními čočkami nezažijete.

Kontaktní čočky vám také umožňují ukázat přirozený vzhled. I když dnes je mnoho pěkných obroučků, mnozí mají raději svůj obličej nezakrytý brýlemi. Kontaktní čočky také oceníte v případě, že rádi nosíte sluneční brýle.

Nenechte se omezovat svou krátkozrakostí či jinou oční vadou. Dnes už nemusíte. Používejte i vy kontaktní čočkyAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.