Bezpečné opalování

19.8.2009 | autor:

Bezpečné opalování

Kdo z nás  by nechtěl mít krásně snědou pokožku? Přestože se v posledních letech tlačí do popředí spíše „světlejší vzhled“, je stále mnoho lidí, kteří touží po bronzově zbarvené kůži. A není divu – snědší odstín pokožky vypadá zdravěji a – přiznejme si to – tak nějak lépe. Opalování má však svá rizika. Kromě spálení kůže, tvorby vrásek a předčasného stárnutí vám může nadměrný pobyt na sluníčku přivodit i rakovinu kůže. Jak se tedy opalovat bezpečně?

Každý jedinec na sluníčko reaguje jinak, proto musíte mít na paměti, jaký jsme fototyp, a tím se při pobytu na slunci řídit. V potaz je také nutno vzít roční období, geografické umístění (středomořské sluníčko opaluje rozhodně více než paprsky u rybníka za vsí) a další faktory. Existují dvě základní pravidla bezpečného opalování: opalovat se s mírou a používat ochranné přípravky.

Všeho s mírou

Není třeba se před slunečními paprsky vyhýbat za každou cenu. Naopak, sluneční záření v malých dávkách vám zlepší náladu a dobije vás energií. Rozhodně to ale nepřehánějte! Mezi dvanáctou a šestnáctou hodinou odpolední byste se přímým slunečním paprskům vůbec neměli vystavovat, a to zejména jste-li u moře. Nezapomínejte také na pravidelné doplňování tekutin, zejména v podobě neperlivé vody, zředěných zeleninových a ovocných šťáv či bylinných čajů. Naopak káva a slazené limonády vás spíše dehydratují, než aby cenné tekutiny dodaly. Oči chraňte slunečnými brýlemi a do tašky si na pláž přibalte také pokrývku hlavy. Po  návratu domů se důkladně namažte krémem po opalování, který namáhanou pokožku osvěží a dodá jí potřebné živiny.

UV záření

Sluneční paprsky v sobě skrývají dva druhy záření – UVA a UVB. Zatímco UVB záření má za následek především spálení pokožky, jsou UVA paprsky mnohem nebezpečnější. Pronikají totiž hlouběji do kůže a způsobují tak předčasné stárnutí. Lidské tělo proti nim nemá přirozený systém varování, proto často nejsou následky ihned vidět a odhalíte je až po delší době. UVA paprsky představují přes devadesát procent slunečního záření. Oba typy dohromady se však stejnou měrou podílejí na vzniku rakoviny kůže.

Ochrana před sluníčkem

Z výše zmíněných důvodů si již logicky domyslíte, proč je tak důležité používat opalovací přípravky s ochranným faktorem. Ochranný faktor (neboli SPF) svou hodnotou definuje výši ochrany proti UVB paprskům, kterou poskytuje. Výši faktoru vybírejte s ohledem na svůj fototyp, obecně však dermatologové doporučují vyšší čísla (od desítky nahoru). SPF totiž označuje čas, po který jste přípravkem chráněni. Jinými slovy vám číslo na přípravku říká, jak dlouhý čas můžete bezpečně strávit na slunci bez rizika spálení. Samozřejmě je to individuální, ale zkuste si jednoduchý test. Máte-li například vyzkoušeno, že můžete být na sluníčku bez ochrany patnáct minut, aniž byste se spálili, pak vám krém s SPF 10 zaručuje prodloužení této doby desetkrát. Tím pádem teoreticky s použitím „desítky“ můžete na slunci strávit přes dvě hodiny.

S ochranou proti UVA paprskům je to složitější. Hodně přípravků tento druh záření lehko propouští, a tudíž vaši pokožku vůbec nechrání. Jak na to vyzrát? Poohlédněte se po těch přípravcích, které mají na obalech napsáno, že splňují australskou normu. Norma našich australských protinožců představuje totiž nejpřísnější možné kritérium a musí filtrovat minimálně devadesát procent UVA záření. Vhodný je také přípravek voděodolný. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.