Opalování bez rizika

28.8.2009 | autor:

Opalování bez rizikaSnědá těla už sice pár let neletí, po bronzovém opálení však stále většina z nás touží. Často se v poslední době setkáváme s varováním lékařů, kteří upozorňují na škodlivost opakovaného dlouhodobého slunění a volají po ochraně kůže.

Existují tři druhy záření. Nejnebezpečnější UVC k zemskému povrchu naštěstí neprochází díky ochranné vrstvě ozonu. UVB paprsky způsobují popálení kůže, podílí se na vzniku rakoviny a kožních nádorů. Vrásky a nenávratné pigmentové skvrny jsou výsledkem působení záření UVA. Při výběru vhodného ochranného prostředku se tedy vždy ujistěte, že obsahuje UVA i UVB filtr.

Který ochranný faktor (SPF – sun protection factor) vybrat?

Základním kritériem je váš fototyp, podle kterého zjistíte, jak dlouho můžete být na slunci bez ochrany. Vynásobením této doby číslem faktoru získáte čas, po který vás bude chránit účinek opalovacího krému. Tuto informaci berte ovšem spíše jako informativní, protože vrstva krému postupem času slábne a je potřeba ji obnovit dříve než ve vypočtený čas. Číslo ochranného faktoru ovlivňuje dále také roční období, denní doba nebo podnebí.

Mazat, mazat, mazat...

Opalovacím krémem však nic nekončí. Je potřeba věnovat pozornost také péči před opalováním a po něm. Začít můžete už ke konci zimy. Občasná návštěva solária pomůže naší kůži „zvyknout si“ na slunce a snížit tak riziko jejího pozdějšího spálení. Vhodné je také doplnit stravu o Beta karoten, zinek, vitamín E nebo zelený čaj. Po opalování vždy kůži očistěte a natřete přípravkem po opalování nebo hydratačním mlékem. Na spálenou pokožku platí chladné obklady a panthenol.

V posledních letech se spousta z nás setkává s alergií na slunce, která se nejčastěji projevuje jemnou vyrážkou. Kromě speciálních protialergických krémů se zde také skvěle osvědčily přípravky s obsahem marihuany. Berte to jako varování, že se sluníčkem – tedy přírodou – si není radno zahrávat.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.