Proč děti nečtou knihy?

20.7.2009 | autor:

Proč děti nečtou knihy?

Odborníci varují: Dětské knihovny zejí prázdnotou, mladá generace se o knihy nezajímá. Proč by také ano? Ještě počátkem devadesátých let se musel každý referát vypracovávat v knihovně s pomocí mnoha knih. Dnes je již všechno lehce dohledatelné na internetu a zájem o knihy upadá.

Jak mladé generaci napomoci, aby opět objevila krásu četby? Aby poznala, že s pomocí knih mohou zažít ta nejbláznivější dobrodružství a že za písmenky se často ukrývá vzrušující svět plný pirátů, princezen a pokladů?

Čím dřív, tím líp

Začněte již od raného věku. I když máte pocit, že číst miminku, které samo neumí ještě ani mluvit, nemá smysl. Jenže ono to smysl má. A velký. Nejen že rozvíjíte řeč vaší ratolesti, ale pokud jí dáte knihu do rukou, učiníte velice prospěšnou věc. Miminka totiž knihy vnímají jinak než starší děti. Chtějí nejen slyšet příběh a melodii vašeho hlasu, ale chtějí si na knihu i sáhnout, kousnout do ní, prohlížet si obrázky. Všimněte si, jak rádi sedí a pozorně vám naslouchají!

Ve starším věku je dobré vašim dětem číst. Zvolte si nějakou napínavou, dobrodružnou knihu a každý večer před spaním přečtěte jednu kapitolu. Dítě si tak na knihy zvykne a předvedete mu, že jejich obsah není nezajímavý.

Společné čtení

Když už umí dítě samo číst, nechte jej, aby četlo samo.
Zprvu mu jistě smíte pomáhat, například podle modelu "jednu kapitolu ty, jednu já", ale určitou část by dítě číst mělo samostatně. Pokud se zdráhá, nenuťte je, zkuste je spíše motivovat. Jak? Na to musíte přijít sami. To, na co dítě reaguje, je velice individuální, většinou však nejlepší motivací je správně zvolená kniha, od které se dítě prostě neodtrhne.

Přesto pokud vaše dítě vytrvale odmítá mít cokoliv společného s tou tlustou potištěnou věcí plnou papíru, nemá jej smysl nutit. Třeba časem samo najde cestu do světu knih...Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.