Co se v mládí naučíš... aneb Cizí jazyky pro nejmenší

28.1.2009 | autor:

Co se v mládí naučíš... aneb Cizí jazyky pro nejmenší

Valná většina rodičů směřuje dítě ke studiu cizích jazyků – angličtiny, němčiny, španělštiny a jiných. S výukou prvního cizího jazyka se děti zpravidla setkávají na prvním stupni základní školy, tedy poté, co zvládnou základy svého mateřského jazyka. Mimoto existují různé jazykové kurzy nebo školky, kde se děti zábavnou formou učí jazyk (většinou anglický) již od předškolního věku. Věděla jste ale, že své dítě můžete seznámit se základy jazyka již mnohem dříve? Existují metody, které učí miminka cizí jazyk dokonce již od tří měsíců věku. Dochází tak ke stírání rozdílů mezi dětmi z bilingvních rodin a dětmi z rodin, kde oba rodiče mluví stejným jazykem.

Člověk, respektive dítě, má schopnost osvojit si jazyk nejlépe od narození do sedmi let života. V tomto období vnímá zvukové vjemy, melodii jazyka a tempo řeči podvědomě a jaksi automaticky. Základem učení se novému jazyku či novým jazykům v útlém věku je fakt, že dítě je schopno vnímat jazyk komplexně a přijímat ho jako mateřský jazyk. Nenastupuje zde známá forma překladu, kterou se učí dospělý jedinec (slovíčka v cizím jazyce si přeložit do vlastního a touto formou si je zapamatovat). Dítě k učení nového jazyka nepotřebuje mít zvládnutou svou mateřštinu. Na tomto principu pracuje například u nás čím dál oblíbenější metoda Helen Doron.

Metoda Helen Doron

Tato relativně nová metoda (v České republice se vyučuje od roku 2004) staví na ideji imitace procesu, kterým dítě přijímá mateřský jazyk. Základem jsou různé kazety a poslechová cvičení, která by děťátko mělo poslouchat co možná nejčastěji a nenásilnou formou si zautomatizovat slovíčka v cizím jazyce. Zároveň jednou týdně děti docházejí do kurzů, kde slovíčka zábavnou formou procvičují, opakují a učí se novou látku. Lektorky a učitelky vymýšlejí pro děti různé tématické okruhy. Základem je přirozená forma výuky – jakoby se dítě učilo mluvit svým rodným jazykem. Kurzy jsou koncipovány tak, aby je zvládly všechny děti bez rozdílu, samozřejmě v závislosti na pokročilosti.

Učení doma

Pokud s docházkou na hodiny angličtiny či němčiny chcete počkat až do pozdějšího věku dítěte, můžete přesto svého raubíře se základy cizího jazyka seznámit dříve. A kde? Přece sami doma. Stačí vám několik obrázkových knížek cizího jazyka pro nejmenší, básničky, písničky, říkanky nebo poslechové kazety. Děťátko naučte cizí slovíčka na plyšácích, zvířátkách, částech těla a tak dále. Fantazii se meze nekladou. Naučená i nová slovíčka procvičujte několikrát týdně.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: tatka Registrovaný | 2009-01-29 13:12:23
Pokud budu mít dítě, stoprocentně budu chtít, aby se naučilo nebo spíš začalo učit angličtinu v předškolním věku. V dnešní době to bez tohoto jazyka nejde a za pár let to bude mnohem horší... angličtina bude brána jako samozřejmý jazyk, který by měl zvládat každý v plné jeho míře.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.