Dětské dudlíky

29.7.2010 | autor:

Dětské dudlíky

Zvažujete, zda je dětský dudlík nezbytností, bez které se vaše dítě neobejde? Nebo se jen jedná o chytrý tah obchodníků, kteří nám v reklamách tlučou do hlavy, že bez dudlíku nepřestane potomek plakat? Trh s kojeneckým zbožím dnes nabízí obrovskou spoustu dudlíků, což je zajisté dobrá zpráva. Hon za správným dudlíkem však často připomíná hledání jehly v kupce sena. Máte chtít pro své dítě dudlík na cumlání, anebo nikoli?

Dudlík – nutnost nebo vymoženost?

Přestože před několika lety vyvolávalo používání dudlíků u kojenců značné kontroverze, dnešní doba i názory odborníků jsou značně benevolentnější. Rodiče se často obávají, aby si dítě na dudlík nevypěstovalo nezdravý návyk, aby jeho prostřednictvím nenachytalo do pusinky bacily nebo aby cucání dudlíku neuškodilo správnému růstu prvních zubů. Máte-li pochybnosti, obraťte se na svého lékaře. Řešení dilematu je však často vcelku triviální – pokud dítě dudlík vyžaduje, dopřejte mu jej. Pokud vydrží bez něj, nebo jej dokonce odmítá, pak víte, že tudy cesta nevede.

Dětský ráj

A k čemu je dudlík vlastně dobrý? Jeho cumlání připomíná děťátku matčin prs, proto sání této barevné drobnůstky vašeho caparta tolik uklidňuje. Rytmické sání také pomáhá miminku při usínání. Dudlík je navíc dítěti psychickou oporou ve chvílích, kdy se necítí ve své kůži – například je svěřeno chůvě nebo se mu něco nelíbí. Dudlík často spolehlivě uklidní neklidné kojenecké nervy.

Aby jste však zabránili přenášení bacilů a infekcí skrz dětský dudlík, nezapomeňte jej čas od času sterilizovat ve vroucí vodě nebo pomocí speciálních sterilizátorů na kojenecké lahve a další dětské potřeby.

Dudlíky, dudlíky, dudlíky

Obchody s kojeneckými potřebami jsou plné různých druhů dudlíků. Jednotlivé výrobky se liší materiálem, barvou, velikostí i jinými znaky. Mezi nejčastější materiály k výrobě dudlíků patří latex a silikon. Obecně se má za to, že latexové kusy jsou pro děti vhodnější než silikonové, neboť jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Ani umělé silikonové dudlíky, které mimochodem déle vydrží, však nepředstavují pro dětský organismus nebezpečí. V Evropské unii totiž platí striktní normy co do výroby kojeneckého zboží.

Jaká kritéria by měl tedy správný dudlík splňovat? Výběr materiálu a barvy je čistě na vašem uvážení, velikost by měla odpovídat věku dítěte. Svou pozornost tedy zaměřte na cenu. Dudlíky se vyplatí kupovat ve specializovaných obchodech nebo lékárnách, kde narazíte jen na vysokou kvalitu renomovaných značek. Chcete přeci pro svého potomka jen to nejlepší.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.