Koupání miminka

3.5.2010 | autor:

Koupání miminkaV porodnici koupou miminka obvykle porodní sestry. Bývalo zvykem – a ve většině porodnic stále je – že sestřičky nezkušeným maminkám rituál umývání miminka ochotně vysvětlí. Pokud se tak nestalo, a vy s koupáním miminka nemáte žádné zkušenosti, zabrouzdejte do následujících řádek.

Některá miminka zpočátku nesnáší koupání ve vodě dobře. Nelekejte se, postačí, když se jim budete více věnovat. Aby zapomnělo na strach, povídejte mu něco, zpívejte písně nebo ho zabavte nějakým jiným způsobem. Uvidíte, že zakrátko bude večerní koupání jeho nejmilejší činností.

Jak často miminka koupat?

Jak známo, pokožka malých miminek je velice citlivá. Škodlivá pro ně může být i voda. Proto ze začátku miminko nekoupejte více jak třikrát týdně. Voda pokožku vysušuje, ta pak popraská a je náchylnější k infekcím. Místa, která přicházejí do styku se slinami, potem a dalšími výměšky, otírejte pouze lokálně. Někteří pediatři nedoporučují každodenní koupání ani ve vyšším věku.

Příprava před koupáním

Dříve než přikročíte k samotnému koupání miminka, si všechno pečlivě připravte. Během koupání nesmíte miminko ani na vteřinu spustit z očí! Na místo, kde budete miminko koupat, nachystejte alespoň dva nahřáté a dostatečně velké ručníky, žínky a vatičky na otírání jednotlivých částí těla, kartáček na česání vlásků, potřebnou kosmetiku, olej nebo krém, líh na pupík, čisté oblečení, plenku a přebalovací podložku.

Miminko vždy koupejte v místnosti s dostatkem tepla. Ideální je teplota kolem dvaceti tří stupňů Celsia. Do vaničky nalijte nejprve vodu studenou a pomalu ji řeďte vodou teplou. Nejste-li si jisti, používejte raději pro zjišťování teploty teploměr. Teplota vody by měla odpovídat teplotě těla miminka. Při koupání nezapomínejte miminku podepírat krk a hlavičku. Tělíčko netřete, ale jemně otírejte, abyste nepoškodili citlivou pokožku miminka.

Vanička nebo kbelíček

Novinkou v oblasti koupání miminek je používání kbelíčku místo vaničky. Kbelíček má tvar, který miminku může připomínat prostředí maminčina bříška, takže se cítí v bezpečí. Vyšší okraje zabraňují jeho vypadnutí, ovšem na druhou stranu také brání snadné manipulaci s miminkem. Výhodou vaničky je, že ji můžete na rozdíl od koupacího kbelíku používat delší dobu. Kbelík využijete zhruba do osmi měsíců dítěte, potom už pro něj bude příliš malý.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.