Náročná dovolená jménem mateřská

12.4.2009 | autor:

Náročná dovolená jménem mateřská

Většina lidí si o mateřské dovolené myslí, že to musí být pořádná nuda. Celý den zavřená doma, občas s malým miminkem na procházku. Toť vše. Že tomu ale tak není, by mohla potvrdit každá žena, která strávila tři roky se svým malým zlatíčkem. Přebalování, kojení, uspávání, kolébání, převlékání, vyvařování dudlíků, praní, žehlení, koupání a ponocování s miminkem se jistě nedá nazvat nudou.

Dovolená? Ani náhodou!

Termín „mateřská dovolená“ je zcela zcestný.
Dítě vyplní nejen celý den, ale i  noc. Čas, který stěží vyšetříte, pak musíte věnovat jiným činostem, jako chodu domácnosti a věcem, které její členové často považují za běžný standard. Na sebe nemáte buď žádný čas, nebo naprosté minimum. K tomu všemu jste jak se patří unavená, protože tan váš ďáblík vás vůbec nenechá vyspat. V noci k němu čtyřikrát stáváte a kruhy pod očima začínají nabývat obludných rozměrů. Vaše zhuntované tělo po porodu vám vaši situaci zrovna neusnadňuje. Ještě pořád si připadáte jako obrovský nafouknutý míč, který se po bytě převaluje a snaží se pracovat.

Dostaví se skepse

Občas vás nejpíš napadne: „Tohle by si měli zkusit chlapi!“ A možná máte pravdu. Možná by si to opravdu měli zkusit, protože by pak nikoho ani nenapadla myšlenka, že mateřská je nuda. Jistě byste rádá věděla, kdo by se chtěl tímto způsobem zrelaxovat a nabrat sil. Že by se tento čas tří let dal srovnávat třeba s dovolenou na Kanárech? To jistě ne.

Nepropadejte beznaději!

Přesto je mateřská dovolená zároveň i nádherným časem. Je to čas péče o to nejmilejší, co máte, o maličké, křehké a bezbranné stvoření. Čas navazování trvalých rodinných pout. Čas, který je nezbytné využít, protože především v prvních třech letech potřebuje dítě zvýšenou péči a pocit lásky. Je to nezbytné pro jeho zdravý vývoj. Zkuste si to připomenout vždy, když už nebudete vědět co s malým křiklounem a budete ztrácet nervy. Snad vám to pomůže překonat únavu i stres...Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.