Péče o pokožku vašeho drobečka

6.5.2009 | autor:

Péče o pokožku vašeho drobečka

Péče o pokožku novorozence a kojence patří k jedné z mnoha pracovních činností každé čerstvé maminky (popřípadě tatínka). Kůže miminek je velmi citlivá, má četné anatomické odlišnosti od kůže dospělých jedinců a funguje i reaguje jinak. I proto je důležité vědět , jak se o pokožku dítěte máte správně starat.

Specifika dětské pokožky

Kůže miminek má při aplikaci kosmetických výrobků zvýšený nepoměr mezi plochou pokožky a tělesnou hmotností. Toxické účinky látek se tak mohou projevit v daleko větší míře než u dospělého člověka. Novorozeně má pokožku naprosto hladkou, k fyziologickému odlupování však dochází hned v prvních dnech života.

Péče během koupání

Po dobu odlupování pokožky (tato fáze může trvat až tři týdny) je ideální ošetřovat ji po koupeli olivovým nebo slunečnicovým olejem. Teplota vody by se měla pohybovat okolo šestatřiceti stupňů celsia. Při koupání je také vhodné nepřidávat koupelové soli nebo pěny, protože by pokožku dítěte zbytečně vysušovaly. Je třeba také dávat pozor na chlorovanou vodou. Vysoká koncentrace chloru může spolu s vysokou citlivostí pokožky miminek vyvolat dermatitidu.

Plenková oblast

Části těla, kterou zakrývají plenky, je třeba věnovat při péči zvýšenou pozornost. Pod plenkami vzniká specifické prostředí, ve kterém hraje hlavní roli vlhkost a tření. Často může na těchto místech těla kojenců ve věku od devíti do dvanácti měsíců docházet k takzvané plenkové dermatitidě. V současné době jsou vhodným řešením kožních problémů novorozenců jednorázové pleny s velmi dobrým sacím efektem. Popřípadě je řešením utírat pokožku při každém přebalování speciálními hygienickými žínkami.

Ochrana před venkovními vlivy

Zvláště v zimě a ve studeném nebo větrném počasí je třeba dbát zvýšené ochrany obličeje miminka. Před tím, než vyjdete s dítětem ven, aplikujte mu na obličej speciální mast nebo krém na bázi vody a oleje. V letních měsících je zase třeba chránit pokožku kojence před slunečními paprsky. Obecně platí, že by dítě nemělo být vystavováno přímému sluníčku z důvodů možných popálenin, přehřátí organismu, úpalu, úžehu a tak dále. Přibližně od šesti měsíců byste děti měli natírat speciální ochrannou „opalovací“ kosmetikou, kterou v létě aplikujte i několikrát denně.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.