Táta na porodní sál, prosím!

17.10.2009 | autor:

Táta na porodní sál, prosím!

V České republice je již přítomnost tatínků na porodním sále něčím zcela samozřejmým. Divíme se naopak ve chvíli, kdy otec roli porodní asistentky s díky odmítne. I když ale ze statistik vyplývá, že až osmdesát procent tatínků asistuje při porodu svého potomka, pravdou je, že zdaleka ne všichni jsou na podobný zážitek připraveni.

Otec u porodu

Jedno staré moudro praví, že těhotný je vždy pár, oba rodiče, ne jen žena. Naštěstí se zdá, že společnost nezastupitelnou úlohu otce v životě dítěte pochopila a přiřkla jí i místo na porodním sále. Držet partnerku za ruku a být přítomen oné magické chvíli zrození je bezpochyby velký zážitek. I když se od otců většinou nevyžaduje víc než psychická podpora partnerky, jejich prožitek je mnohem větší. Většina z nich se pak shoduje na tom, že si teď daleko více váží své ženy, přítomni tváří v tvář bolesti, kterou musela vydržet, ji obdivují a milují víc, než kdy dříve. Mnohem intenzivnější je pak i vztah k malému miminku.

Nenuťte se!

Rozhodnutí otce být přítomen porodu by ale vždy mělo být dobrovolné a mělo by vycházet z jeho srdce. Vynucená přítomnost na porodním sále by mohla situaci jen zhoršit. Mohou však nastat i okamžiky, kdy je to právě rodička, která si nepřeje přítomnost partnera u porodního lůžka, a to z mnoha příčin. Jakákoliv rozepře by se měla řešit rozhovorem obou partnerů s pokusem najít společné nejlepší řešení jak pro dítě, tak pro matku. Jedno si musí oba uvědomit: nepřítomnost otce na porodním sále není selhání!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.