Kdo je vedoucí zaměstnanec a kdy jej lze z jeho pozice odvolat

2.7.2019 | autor: Redakce PŽ

Víte, kdo může být označován jako vedoucí zaměstnanec? Přečtěte si, jakého zaměstnance lze odvolat a jaký způsob je pro to potřeba zvolit.

Jak lze charakterizovat vedoucího zaměstnance

V § 11 zákoníku práce je uvedeno, že vedoucí zaměstnanec je ten, kdo je na nějakém stupni řízení zaměstnavatelem oprávněn:

  • Stanovovat a ukládat podřízeným zaměstnancům úkoly
  • Organizovat, řídit a kontrolovat jejich práci
  • Přidělovat jim k tomuto účelu závazné pokyny

TIP: Řešíte kvůli této či jiné situaci konflikt na pracovišti? Informujte se o možnostech mediace.

Jakého zaměstnance lze odvolat

Zaměstnavatel může odvolat zaměstnance, který byl podle § 33 odst. 3 ZP na vedoucí pozici jmenován. Jedná se přitom o zaměstnance v rozpočtové a příspěvkové sféře.

V soukromé sféře mohou být odvoláni všichni zaměstnanci, kteří splňují podmínku danou § 11 ZP a s nimiž byla dohodnutá možnost odvolání nebo vzdání se jejich pracovní pozice.

Vedoucího zaměstnance je přitom možné odvolat prakticky kdykoliv, a to i bez uvedení důvodu (s výjimkami vyplývajícími ze zvláštních zákonů).

Odvolání musí mít vždy písemnou formu a zaměstnanci být prokazatelně doručeno.

Kdy zaměstnanci pozice vedoucího končí

Zaměstnanec na pozici vedoucího skončí dnem, který je v odvolání uveden – může se jednat o dnešní datum, poslední den tohoto měsíce nebo jakékoliv jiné datum v budoucnu. Jestliže v odvolání není žádné datum uvedeno, skončí zaměstnancům výkon práce na vedoucí pozici dnem, který následuje po doručení odvolání.

Je ovšem třeba zdůraznit, že odvoláním nekončí pracovní poměr zaměstnance. Zaměstnavatel má totiž povinnost zaměstnanci nabídnout jinou práci, která odpovídá jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci.

Pokud zaměstnanec nabídku jiné práce přijme, změní se v jeho pracovní smlouvě kolonka „druh vykonávané práce“ a bude nadále pracovat jako řádový zaměstnanec. Jestliže měl původně uzavřen pracovní poměr na dobu neurčitou, bude tato skutečnost trvat i nadále. Pokud by byl pracovní poměr uzavřen na dobu určitou, skončí jeho pracovní poměr k datu, které je uvedeno ve smlouvě (pokud se nedomluví jinak).

Pro více informací o mediaci jako nástroji pro řešení sporů navštivte web www.mediace-cr.cz.

 

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.