Umění diplomacie: Co dělat, když rodiče neschvalují vašeho partnera?

13.4.2011 | autor:

Umění diplomacie: Co dělat, když rodiče neschvalují vašeho partnera?

Říká se, že láska je slepá. Ať už s pořekadlem našich babiček souhlasíte nebo ne, občas jsou to právě rodiče, kteří se snaží sundat nám růžové brýle a vidět věci jejich očima. Pravděpodobně bude jejich pohled na vašeho partnera či partnerku střízlivější a realističtější – což není na škodu - ale může být také zabarven všelijakými negativními emocemi, od závisti přes strach až po nesnášenlivost. Proč nejsou rodiče občas schopni vaši drahou polovičku vystát a má obdobná situace vůbec naději na spokojené řešení pro všechny zúčastněné?


„S rodiči mám jinak velmi dobré vztahy, ale co se týče mého partnera, často se nepohodneme. Ne že by přímo lítaly talíře, jen si sem tam vyslechnu rádoby dobře míněnou radu a občasná rodinná setkání spíš strávím jako velvyslanec vyjednávající na cizím území než v teple rodinného krbu,“ přiznává se mladá žena na internetové diskusi a zdaleka není jediná. Čím to je, že matka a otec často zakládají nepřátelské tábory na druhé straně fronty od vás a vaší drahé polovičky?


Důvody rodičovské opatrnosti: mateřská láska i nejistota.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, že rodiče zpravidla nezbrojí proti svým potomkům s úmyslem pošlapat jejich štěstí a pohodu. Naopak, většina jejich aktivit směřuje k opačnému cíli – přejí si, abyste byli v životě co nejspokojenější. Proto při prvních známkách kritiky nebo nesouhlasu směrem k vašemu drahému či drahé nebouchejte dveřmi jako uražený teenager a neházejte na rodiče špínu. Zkuste si naopak zachovat chladnou hlavu a popřemýšlet nad jejich argumenty. Jsou věcné nebo mimo mísu? Snaží se vás ochránit nebo jednají ve čistě vlastním zájmu?

Jedna věc je otcovo varování ohledně nevalných životních perspektiv s mužem, který s pěti křížky a dvěmi dětmi na krku stále obchází úřady práce a po večerech vysedává v hospodě, a věcí druhou je matčino ohrnování nosu nad environmentálním zapálením vaší milé jenom proto, že sama recyklování odpadu neprovozuje. Někdy se nám prostě jen rodiče snaží nesouhlasem otevřít oči, jindy jsou za jejich uštěpačnými poznámkami jiné (a zpravidla sobečtější) důvody. Třeba se jen nedokážou smířit s vaším odchodem z rodného hnízda, sami se bojí nové situace a za nesnášenlivostí k vaší drahé polovičce jen skrývají vlastní nejistotu a strach z neznáma.


O problémech spolu mluvte

Nad oběma situacemi byste se však měli zamyslet a pokusit se je co nejdříve řešit. Protože, jak říkají Susan Forwardová a Donna Frazierová, autorky knihy Když vám příbuzní otravují život, problémy s příbuznými dokáží dlouhodobě tížit, a pokud se neřeší, mohou se dále stupňovat a způsobit nemalé vztahové škody. Proto je potřeba si o problémech otevřeně a pokud možno v klidu promluvit. Nehádejte se a snažte se vyslechnout, co mají rodiče na srdci a co se za jejich obavami skrývá. Ideálně konverzujte první s rodiči, v případě potřeby přizvěte do dalších dialogů též partnera či partnerku. Naučíte se tak řešit nesoulady komunikací, což se vyplatí i do budoucna. Není totiž nic horšího než ignorace potíží a tím i ohrožení dobrých vztahů s vašimi nejbližšími.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: zkušená Neregistrovaný | 2011-05-03 21:41:59
S mýma rodičama problém nebyl, ale já jsem se tchýni nelíbila a pořád nelíbím. Jenže vzala jsem si muže a ne jeho matku, tak se to musí vždycky nějak pořešit. Ale příjemný to není!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.