Na co si dát v těhotenství pozor?

13.12.2013 | autor: Marie Baxová

Na co si dát v těhotenství pozor?

Těhotenství není nemoc a pokud se budoucí maminky cítí dobře, nemusejí se ničeho vzdávat nebo omezovat. Existuje ovšem několik věcí, které by měli být pro těhotné ženy tabu!

Nekuřte!

Pokud jste kuřačka a plánujete miminko, měla by jste přestat s kouřením co nejdříve. Pomoci vám k tomu mohou různé nikotinové náhražky. Jestliže jste těhotná a stále kouříte, zdělte to vašemu gynekologovi, který vám poradí jak nejlépe s kouřením přestat. Stále se vědci zabývají otázkou co je pro miminko horší, jestli když maminka kouří nebo je ve stresu, že si nemůže zapálit. Některý lékař může tu a tam nějakou tu cigaretku povolit, aby jste se stresu zbavila, ale pokud vám na miminku záleží omezte kouření co nejméně a nebo se pokuste přestat úplně.

Alkohol

Omezit konzumaci alkoholu je dobré ještě před početím miminka. Nejdůležitější je první trimestr, kdy se vytváří základy plodu a proto může konzumace hlavně tvrdého alkoholu vést k retardaci plodu. V dalším průběhu těhotenství občasná sklenka vína nebo piva neuškodí. Je ale nejlepší se v těhotenství zcela alkoholu vyhnout.

Léky

Veškeré léky, které spolknete přijímá i váš nenarozený potomek. Pokud nějaké léky musíte brát, poraďte se s vaším ošetřujícím lékařem ale bez jeho souhlasu žádné neberte. Bezpečný v těhotenství je pouze paralen. Pozor si dávejte i na bylinkové čaje a vždy se raději poraďte s lékařem nebo v lékárně, zda je pro vás vhodný. Užívat můžete čajové směsi, které jsou určené pro gravidní ženy.

Zapomeňte na stres!

Velmi snadno se to říká ale hůř praktikuje. Za celým devět měsíců vašeho těhotenství jistě nějaký ten stres prožijete. Snažte se o něj ale co nejméně. Často odpočívejte, jděte si zacvičit s dalšími těhotnými ženami a choďte na čerství vzduch. Vaše tělo to ocení a vaše miminko rozhodně také.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.