Nebojte se cvičení v těhotenství

19.6.2013 | autor: Marie Baxová

Nebojte se cvičení v těhotenství

Pokud plánujete miminko nebo už jste těhotná a rádi se věnujete fyzické aktivitě, možná přemýšlíte jaké sporty jsou v těhotenství vhodné a které nebudou ohrožovat vás ani vaše miminko. Jestliže nemáte rizikové těhotenství nebo vám váš ošetřující lékař výslovně nějaké nezakázal, je zde velká nabídka cvičení, kterým se můžete věnovat i s bříškem.

Plavání

Plavání je nejlepší sportovní aktivita pro těhotné. Nezatěžuje klouby, voda vás nadnese a zároveň posilujete svaly k porodu a procvičujete si dýchání. Nemusíte plavat jen sem a tam, ale klidně ve vodě choďte a pohupujte se.

Těhotné ženy mohou trpět častými kvasinkovými infekcemi, proto raději používejte speciální tampony pro těhotné, které jsou napuštěné voskem a nepropustí tak žádnou vodu. Zakoupíte v každé lékárně.

Vodní aerobic

Jste vodní živel a zároveň rádi sportujete? Pak je vodní aerobic pro vás to pravé. Doporučuje se začít chodit až po 12. týdnu těhotenství a pak klidně pokračovat až do porodu. Cvičení se provádí v bazénu s vodou po pás, kde si pod vedením zkušené instruktorky protáhnete zádové svaly, zpevníte svaly pánevního dna, zlepšíte dýchání a krásně své tělo uvolníte.

Cvičení a protahování

Dnes skoro v každém městě takový kurz najdete a pokud nemají určité doporučení, můžete začít cvičit klidně od začátku těhotenství až do porodu. Instruktorky věnující se cvičením pro budoucí maminky přesně ví, jaké cviky jsou vhodné. Jedná se o protažení celého těla, zpevňování svalů a pánevního dna a procvičování dýchání, které budete potřebovat k porodu. Vyzkoušet můžete i jógu, speciálně zaměřenou pro těhotné ženy.

Chůze

Chození a procházky jsou asi nejčastějším sportem, který provozují nejen těhotné ženy. Pokud čekáte miminko, jsou pro vás procházky na čerstvém vzduchu  ideální. Pamatujte na kvalitní obuv, choďte pomalu, takzvaný jogging v těhotenství může zatěžovat klouby. V teplém počasí dodržujte pitný režim, v zimě opatrně na uklouznutí. Naslouchejte svému tělu, a když budete unavená odpočívejte!

Nevhodné sporty v těhotenství

  • jízda na koni
  • lyžování
  • jízda na kole (nebezpečí pádu)
  • cvičení v posilovně
  • jízda na kolečkových bruslích


Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.