Výživa během těhotenství

26.4.2017 | autor: Redakce PŽ

Výživa během těhotenství

Patříte mezi nastávající maminky a snažíte se svému budoucímu potomku dopřát to nejlepší? Pak určitě pátráte po pravidlech výživy během těhotenství. Zajisté vás nepřekvapí, že platí základní pravidla pro zdravou životosprávu, která jsou pouze lehce modifikovaná. Základem je zdravá, pravidelná a vyvážená strava. Následující řádky slouží pouze jako vodítko, jakékoliv pochybnosti a dotazy konzultujte nejlépe se svým lékařem. Čím se tedy během těhotenství můžete "ládovat" a jakým potravinám je lepší se úplně vyhnout?

Především musíte tělu dopřávat dostatek energie, aby mohlo úspěšně fungovat a živit jak vás, tak plod. Na diety tedy během těhotenství raději zapomeňte. Toto však není výmluvou pro takzvané „jedení za dva“. V prvních měsících by měl být příjem potravy zhruba stejný jako před otěhotněním, od čtvrtého měsíce stoupá energetická spotřeba. Dodejte tedy tělu přibližně o tisíc kilojoulů více, a to hlavně ve formě bílkovin.

Základem je pravidelnost! 

Dbejte na pravidelnost v jídle. Dopřejte si tři hlavní jídla a dvě nebo tři svačinky denně. Obzvlášť důležitá je kvalita potravy, kterou přijímáte. Jezte hodně ovoce a zeleniny. Dodávají cenné vitamíny a minerály. Důležité je zvýšit příjem železa kvůli tvorbě krve. Stejně tak důležitá pro správný vývoj plodu je kyselina listová. Pravidelně si tedy dopřávejte luštěniny, listovou zeleninu, rajčata, obiloviny, celozrnné produkty a oříšky. Do jídelníčku zařaďte několikrát týdně konzumaci mořských ryb, které jsou bohaté na jód. Naopak vzdát byste se měla málo uvařeného masa, uzenin, vnitřností a nedovařených vajíček.

Snídejte celozrnné pečivo, ovoce a mléčné výrobky, k obědům a večeřím si dopřávejte polévky, rizota, těstoviny s masem, ryby, saláty. Ideální svačinkou kromě ovoce a zeleniny mohou být tvarohy, celozrnné pečivo, jogurty, cereální tyčinky nebo oříšky.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.