Chybí vám lidi ve výrobě?

21.9.2021 | autor: Redakce PŽ

Chybí vám lidi ve výrobě?

Tuzemské podniky se musejí potýkat se zásadním problémem v podobě nedostatku pracovníků ve výrobě. Co je toho příčinou a jakým způsobem lze tyto potíže řešit?

Proč se tuzemské podniky potýkají s nedostatkem pracovníků

S nedostatkem vhodných pracovníků se potýkaly tuzemské podniky již před koronavirovou krizí. Během ní se však situace nezlepšila.

Podle statistik hledají vhodné zaměstnance aktuálně dvě třetiny firem. A potřebují je velmi akutně. Pouhých 25 % současných podniků dokáže pracovní pozice obsadit. Podle personalistů je současná situace dokonce nejhorší za uplynulých 12 let.

Ve výrobním sektoru je tento problém tím palčivější, že nedostatek zaměstnanců prakticky přispívá k ohrožení celého provozu. Není zkrátka možné situaci krátkodobě vyřešit přerozdělením úkolů mezi stávající zaměstnance, jako je tomu například v administrativě.

Výrobní sektor je přitom jen jedním z mnoha, který tímto problémem trpí. Pracovníků se nedostává v logistice i v dopravě. Chybí i vhodní kandidáti v IT. Všeobecně se za značný problém pokládá i nedostatek technologicky vzdělaných osob.

Řešením je nábor zaměstnanců v zahraničí

Řešením tak může být nábor pracovníků ze zahraničí. Zároveň se však s tímto úkonem pojí složitější administrativa.

Běžně je potřeba v první řadě těmto zaměstnancům zajistit povolení k dlouhodobému pobytu. V jeho rámci už si zahraniční pracovníci běžně nežádají o dlouhodobé vízum, ale vyřizují si zaměstnanecké karty.

Zaměstnanecká karta je typ dlouhodobého povolení, které v sobě spojuje povolení k pobytu a k zaměstnání. Tedy prakticky dva nezbytné dokumenty, které potřebuje každý cizinec k tomu, aby mohl v tuzemsku legálně žít i pracovat.

Žádost o zaměstnaneckou kartu je nezbytné podat osobně na místně příslušném zastupitelském úřadu ČR. Zaměstnanci se v Česku mohou hlásit i do programů ekonomické migrace, které schválila vláda. V současnosti se jedná o:

  • Program vysoce kvalifikovaný zaměstnanec
  • Program kvalifikovaný zaměstnanec
  • Program klíčový a vědecký personál
  • Program mimořádné pracovní vízum (pouze pro žadatele z Ukrajiny)

Tyto projekty navázaly na úspěšně realizované projekty, jako byl Režim Ukrajina či Režim ostatní státy Mongolsko/Filipíny. V rámci těchto programů mají uchazeči zaručenou možnost podání žádosti na zastupitelském úřadu a další výhody.

Je však důležité počítat s tím, že pro podávání žádostí o tyto karty byly od 1. září 2019 na vybraných zastupitelských úřadech ČR zavedeny početní kvóty.

Obraťte se na agenturu IRS Czech

Komplikovanou administrativu související s náborem zahraničních pracovníkůj e možné zjednodušit, a to i bez vyčlenění vlastních zaměstnanců.

Je vhodné tento proces svěřit specializované agentuře. Ta disponuje dostatkem zkušeností a je proto schopná včas řádně zajistit veškeré podklady, které zaměstnanec nutně potřebuje k vyřízení veškerých povolení souvisejících se vstupem do ČR.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.