Co je to asertivita?

12.8.2014 | autor: Kateřina Mazáková

Co je to asertivita?

O asertivitě se poměrně dost mluví. Asertivita a asertivní vystupování je velice žádoucí. Takové chování je velice pozitivně přijímáno a ceněno. Navíc, pokud přijmete asertivní přístup k životu za svůj a stane se pro vás přirozeností, ušetříte své nervy. Co je to asertivita? Jaké jsou projevy asertivity? A jak být asertivní?

Asertivní je takový člověk, který dokáže být milý, mírný, vlídný a otevřený, ale zároveň zůstává pevný a zásadový. Že se jedná o dost ojedinělou kombinaci vlastností, je poměrně jasné. Vždyť kolik takových lidí znáte? Když ale s takovým člověkem mluvíte a rozpoznáte ho, vzbuzuje ve vás respekt. Jak toho tedy dosáhnout, abyste byli stejně asertivní? Těžko. Asertivitě se učíme celý život. Existuje však několik faktů a triků, jejichž znalost vám může pomoci vše urychlit a posílit vaší asertivitu.

Pokud panuje pohoda a klid, pak je snadné být asertivní a chovat se klidně, zdvořile a přátelsky. Teprve konflikt prověří vaše skutečné možnosti. V konfliktu lidé reagují jedním ze čtyř způsobů. Prvním způsobem je otevřená agresivita, která se projevuje neochotou naslouchat, křikem, nadávkami apod. Nepříjemná je také skrytá agresivita, kterou doprovází špatná nálada, snaha o nejrůznější zákulisní tahy, pokrytectví, podporování a šíření nepříjemné atmosféry apod. Další možnou reakcí je pasivita, kdy se člověk lituje a není ochotný věci řešit. Ideální reakcí na konflikt je asertivita. Je spojena se schopností naslouchat, s vyrovnaností.

Asertivní člověk je schopný přesně definovat a formulovat požadavky a problémy a přijmout dočasný neúspěch. Ovšem buďte opatrní, v přehnané snaze o asertivní chování můžete druhého člověka podráždit, protože přehnaná asertivita může snadno vypadat jako nadřazenost a povýšenost. Asertivita se neobejde bez nutné míry empatie, jinak může působit nepříjemně, strnule, provokativně a nezúčastněně.

Chcete-li být asertivní, musíte se naučit naslouchat. Druhý musí mít pocit, že ho skutečně a upřímně vnímáte. Chcete-li působit klidným, vyrovnaným a zároveň pevným dojmem, což je důležité zejména v práci, pak nezapomínejte také na řeč svého těla. Držte se zpříma, nekřižte nohy. Dbejte na svá gesta. Nehrajte si s předměty během kritické chvíle, to jen zdůrazňuje vaši nervozitu. Udržujte oční kontakt. Buďte klidní a vlídní, ale pozor na rozpačitý úsměv, znehodnocuje vaše chování, prozrazuje nejistotu. I přes přátelské naladění musí být vždy cítit vaše síla a pevnost.



Autor: Kateřina Mazáková

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.