Druhy bitcoin peněženek a možnosti jejich využití. Víte, že na světě je už více než 15 000 míst, kde lze pomocí BTC zaplatit útratu?

6.6.2019 | autor: Redakce PŽ

Běžně se dnes setkáte hned se čtyřmi druhy bitcoin peněženek. Ty se od sebe navzájem odlišují jak po stránce technické, tak částečně i v tom, k jakým účelům jsou nejčastěji používány. Něco málo si o této problematice dnes povíme a zmíníme se také o tom, že je tu bitcoin (BTC) s námi už celou dekádu a že množství příležitostí, při kterých ho můžete využít coby platidlo, pozvolna roste. A mimochodem, věděli jste, že právě Česká republika je zemí, kde se kryptoměnám daří jako málokde na světě?

Druhy bitcoin peněženek a jejich základní specifikace

Peněženky určené k nakládání s kryptoměnami se dají celkem jednoduše rozlišit na základě několika kritérií. Opatřit se dají buď typy, které pracují výhradně s BTC nebo verze, které jsou upraveny pro nakládání s jinými kryptoměnami (např. litecoinem či ethereem) a setkat se můžete i s takovými, které jsou schopny pracovat hned s několika druhy kryptoměn najednou a záleží jen na vás, čemu dáte přednost. Jedno však mají všechny typy společné. Jde o jejich rozdělení na varianty hardwarové, softwarové nebo ty fungující „online“. Setkat se lze ještě s peněženkou papírovou, ale ta má jen omezené možnosti použití. My se dnes zaměříme výhradně na ty určené pro nakládání s nejstarším a nejznámějším virtuálním platidlem, kterým je bezesporu bitcoin.

Nejznámější kryptoměna je tu s námi už 10 let

Bitcoin je digitální měnou a za jeho tvůrce je považován programátor a vývojář jménem Satoshi Nakamoto. V souvislosti s tím, kdo má vznik bitcoinu „na svědomí“ však už padla i jiná jména. Například Craig Wright (australský obchodník) či Elon Musk (známý inovátor a podnikatel). Jisté je tedy jen to, že BTC spatřil světlo světa už více než před deseti roky a za tu dobu prošel dosti dramatickým vývojem. Zatímco v počátcích jste jednu jeho minci mohli pořídit už za pár desítek USD, tak v loňském roce, kdy byl na svém vrcholu, se 1 BTC prodával takřka za 20 000 amerických dolarů. Pak přišel prudký propad a nyní, jak se zdá, nastala opět fáze pozvolného růstu (momentálně cca 8 tisíc dolarů za minci).

Jak s BTC nakládat?

K nakládání s bitcoiny jsou tedy určeny již zmiňované speciální peněženky a volit můžete hned mezi několika typy. Začátečníkům je zpravidla doporučována tzv. online verze, se kterou se pracuje prostřednictvím webového prohlížeče. Jde o typ uživatelsky velmi jednoduchý a jedinou nevýhodou může snad být slabší bezpečnost. Velmi rozšířené jsou peněženky softwarové, což není nic jiného než speciální program či aplikace fungující vně prohlížeče. Je o něco bezpečnější a uživatelsky je zpravidla na solidní úrovni. Spolu s růstem hodnoty BTC se do popředí zájmu dostaly rovněž peněženky hardwarové a to z prostého důvodu. Jejich bezpečnost je totiž zdaleka na nejvyšší úrovni a mince v nich uložené proto nejsou tolik vystaveny případnému útoku hackerů, kterého se jistě řada lidí obává. Občas k němu totiž opravdu dojde, tak jako před dvěma lety v Jižní Koreji. Takže chcete-li pojmout nákup BTC jako větší a dlouhodobější investici, dáte nejspíš přednost právě hardware variantě a uděláte dobře.

Je důležité si ještě říci, že ať už zvolíte jakkoliv, uživatelské vlastnosti i míra zabezpečení mohou být i v rámci totožného typu peněženky kvalitativně odlišné a to v závislosti na konkrétním produktu (výrobci). Není proto nezbytně nutné ihned zatracovat například online verze těchto peněženek jen proto, že jsou obecně považovány za méně bezpečné.

Praha je dnes „hlavním městem“ bitcoinu

Pro fandy této digitální měny to nejspíš nebude žádné velké překvapení, když řekneme, že je Praha považována za místo bitcoinu zaslíbené. Naleznetze zde už totiž cca 160 provozoven či bankomatů, kde je BTC akceptován coby platidlo a jejich počet pozvolna roste. Krom toho se tu pravidelně konají také nejrůznější konference a setkání kryptoanarchistů, vývojářů a dalších počítačových specialistů, které jsou zaměřeny na kryptoměny a moderní technologie.

Kraje s největším počtem bitcoinových transakčních míst

KRAJ

POČET MÍST

Praha

160

Ústecký kraj

73

Jihomoravský kraj

43

Středočeský kraj

24

Moravskoslezský kraj

24

Česká republika ve světové špičce

Česká republika je vůbec brána jako země, kde se této kryptoměně (ale i některým dalším) daří nadmíru dobře. Je přitom celkem jedno, zda je právě řeč o počtu míst, kde můžete vytáhnout vaši BTC peněženku a zaplatit takto útratu (aktuálně jich je u nás přes 400, celosvětově pak cca 15 tisíc) nebo zda hovoříme o vývoji či třeba o výrobě speciálních bankomatů, ve kterých můžete bitcoiny zakoupit. V tom všem se naše země řadí k absolutní celosvětové špičce.

Vaši peněženku jistě využijete

Při pohledu do tabulky s počty tuzemských bitcoinových transakčních míst i s vědomím, že lze BTC platit rovněž v celé řadě e-shopů nebo také na dovolené v nejrůznějších zahraničních destinacích, jistě nemusíte mít obavy, že byste pro vaši bitcoinovou peněženku nenalezli uplatnění. Krom toho ji lze samozřejmě používat i pro platby mezi jednotlivci nebo jako schránku pro uložení vašich investic. Je navíc dosti pravděpodobné, že příležitostí k využití této kryptoměny bude i nadále přibývat. Záleží jen na vás, čemu dáváte přednost a jaký druh této speciální peněženky zvolíte.

Hodláte BTC mince utrácet nebo do nich ukládat vaše úspory? A začnete s tím hned nebo snad máte pocit, že je praktická využitelnost bitcoinu stále ještě v plenkách a bude lepší vyčkat, jak se věci vyvinou?Běžně se dnes setkáte hned se čtyřmi druhy bitcoin peněženek. Ty se od sebe navzájem odlišují jak po stránce technické, tak částečně i v tom, k jakým účelům jsou nejčastěji používány. Něco málo si o této problematice dnes povíme a zmíníme se také o tom, že je tu bitcoin (BTC) s námi už celou dekádu a že množství příležitostí, při kterých ho můžete využít coby platidlo, pozvolna roste. A mimochodem, věděli jste, že právě Česká republika je zemí, kde se kryptoměnám daří jako málokde na světě?



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.