Jak správně pečovat o domácí hlodavce?

15.1.2023 | autor: Redakce PŽ

Zatímco o tom, kolik lidé chovají v domácnostech psů, existují poměrně přesné údaje, horší je to již u koček, a zcela neznámá jsou čísla třeba o chovu hlodavců. Přitom se dá předpokládat, že právě hlodavců je v chovech nejvíce.

Hlodavci jako mazlíčci

Hlodavců se v domácnostech chová skutečně mnoho. Pokud dítě zatouží po zvířátku, obvykle mu rodiče povolí právě hlodavce. Větší děti si o chovu z velké části rozhodnou již samotné. A chov hlodavců je obecně oblíbeným i mezi dospělými. Nejčastěji se chovají křečci, morčata, různé druhy myší, pískomilové, potkani, činčily, též fretky, zakrslí králíčci, oblíbeným je osmák degu, nebo některé další veverky, třeba burunduci. Rozhodně však k chovu hlodavců nemůžeme přistupovat všeobecně. Každý je jiný a potřebuje i jiné podmínky k chovu.

Jak neudělat při chovu hlodavců chybu hned v počátku?

Než si domů přinesete svého hlodavce, zjistěte, jaké životní podmínky v zajetí jsou pro něj nejideálnější. Důležité je vědět, zdali jde o nočního, nebo denního tvora. Noční hlodavci v dětském pokojíku mohou způsobovat dětem problémy se spánkem. Těm denním zas nebude vyhovovat, když je budete mít v obýváku, kde se někdo z rodiny do druhé hodiny v noci kouká na televizi, a další již v pět ráno vstává.

Nedoporučuje se míchat různé druhy hlodavců v rámci jedné klece. Zejména ne ty denní a noční. Problém bývá též potrava. I když se může zdát, že hlodavci mají potravu podobnou, není to pravda. Například osmák degu je extrémně citlivý na cukry a tuky. Ty by se v jeho stravě neměly vůbec objevovat, jinak mu hrozí cukrovka. Morčata jsou zas extrémně závislá na dostupnosti kvalitního sena. Kvalitní krmivo pro morčata koupíte i ve speciálních směsích. Nabízí jej e-shop Ecoliquid.czTen prodává speciální krmiva i pro králíky a křečky.

Snadné nemusí být vybrat ani klec pro hlodavce. Podívejte se, jak velký prostor ten který hlodavec potřebuje a jakou výbavu ocení. Zatímco pro některé hlodavce může být zajímavý třeba kolotoč, pro jiné je nevhodný. Dobře volte materiál klece i materiál jejího vybavení. Osmák degu plastovou klec okamžitě zničí a prohryže se skrz. Naopak morčata plast vůbec nezajímá a vanička klece z plastu je pro ně vhodná. Neznamená to však, že jsou neškodná. Jestliže vám utečou, kabely po bytě rozhodně dlouho netknuté nevydrží. Jde často skutečně o vteřiny.

Extrémně důležitý je výběr krmiva

Už jsme zmínili, jak důležitý je výběr vhodného krmiva pro hlodavce. To nakupujte vždy výhradně u specialistů na chovatelské potřeby. Krmivo pro hlodavce, které zvolíte, rozhoduje o zdraví i délce života vašeho svěřence. Rozhodně hlodavce nekrmte krmivem pro jiné druhy, ani lidským krmivem. Dětské piškoty hlodavcům do tlamiček nikdy nepatří.

U všech hlodavců platí, že je velice důležitý neustálý přístup k čerstvé vodě. Zvolte vhodnou napáječku, která zvířeti vyhovuje, a taktéž takovou, kterou hned nezničí okousáním.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.