Jakými způsoby může mediátor odstranit bloky v mediačním jednání

14.3.2023 | autor: Redakce PŽ

Mediátor v rámci mediace v podstatě figuruje jako takový průvodce a podporovatel. Díky němu strany sporu získají možnost se navzájem slyšet a pochopit se. V některých případech však v průběhu jednání mohou nastat určité bloky, se kterými si následně musí poradit. S jakými nástroji může v tomto ohledu pracovat?

Každá mediační kauza je individuální

Při řešení bloků v mediačním jednání je třeba zdůraznit, že každá mediační kauza je vysoce individuální. Vzhledem k tomu musí mediátor použití technik vždy přizpůsobit dané situaci. Jeho cílem je situaci posunout, určitým způsobem rozvolnit a pokusit se přiblížit společnému cíli. Jaké techniky tedy může využít?

Práce s tichem

Dát prostor tichu rozhodně neznamená neschopnost nebo snad nevědomost mediátora. Právě naopak. Zejména při rodinných sporech bývá atmosféra v místnosti velmi těžká. A emoce by měly zaznít. V řadě případů lidé u mediátora řeší rodinné spory, které se táhnou dlouhé roky. Proto je velmi důležité vnímat rozpoložení stran a jejich tempo a případně jim dopřát příležitost se trochu nadechnout v rámci ticha.

Ocenění stran

Cílem ocenění stran je zejména posílení vlastní odpovědnosti té které strany za řešení vzájemné situace. Tato technika dává stranám konfliktu do rukou otěže pro hledání takového řešení, které bude akceptovatelné a funkční pro všechny zúčastněné. Díky ocenění získá strana sporu pocit, že právě otevřenost a upřímnost je znakem síly osobnosti. 

Výměna rolí

V některých situacích může být nápomocné motivovat jednu ze stran konfliktu k pohledu na celou věc očima toho druhého. Klienti díky tomu mnohdy získávají možnost se úplně poprvé zamyslet nad tím, jaká situace vlastně na druhé straně panuje a jaké faktory jednání druhé strany ovlivňují. K výměně rolí je ideální se dopracovat prostřednictvím kladení otevřených otázek.

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.kurzymediace.czAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.