Je malý počet dětí v kolektivu výhodou? Proč (ne)vybrat soukromou školu

4.4.2011 | autor: Redakce PŽ

Je malý počet dětí v kolektivu výhodou? Proč (ne)vybrat soukromou školuChystá se vaše dítě do školy a vy zvažujete, zda ho dát do soukromé školy nebo do školy klasické? V nabídkách soukromých škol je často jako hlavní rozdíl zmíněn individuální přístup učitelů k žáku, rodinné prostředí a malý počet žáků ve třídě. Na první pohled vypadají tyto podmínky pro rodiče, kteří se rozhodují, kam dát své dítě, lákavě. Každá věc má ovšem nejen pozitivní stránky, ale i negativní. Pro co nejvhodnější řešení je užitečné mít přehled o obou.

Zamyšlení nad individuálním přístupem

Pokuste se rozhlédnout kolem sebe a projděte si svůj vlastní pracovní den. Jak často k vám ostatní přistupují individuálně s ohledem na vaši osobnost, zkušenosti a vzdělání, vaše potřeby a momentální náladu? Možná se shodneme v tom, že je to sice ideál, ke kterému směřujeme, ale prozatím se takové situace vyskytují v každodenním životě zřídkakdy.

Proto ani ve škole, byť soukromé, neočekávejte, že je možné takový přístup jako druh služby zaručit. Nelze to už z prostého důvodu: Tento přístup se na univerzitách nevyučuje a učitelé v tomto směru nejsou nijak zvlášť školeni.

Pokud někdy vynikne vztah učitel - žák nad průměr, je to spíše dáno povahou učitele jako člověka a dalšími vlivy, například hodnotovým žebříčkem rodiny, ze které žák pochází, a jejím vztahem ke vzdělávání.

Méně žáků znamená méně podnětů

Možná si říkáte, že alespoň malý počet dětí ve třídě je výhodou oproti třídě s pětadvaceti žáky. Pro samotnou výuku je to nesporně příjemné a výhodné. Ovšem třída s počtem pěti dětí znamená míň příležitostí navázat vztahy, ujasnit si, s kým se budu kamarádit a s kým ne, řešit různé rozepře, vyjasňovat si vlastní postoje, co je zajímavé a co už ne, hledat si své místo ve společnosti a v neposlední řadě objevovat své možnosti.

Díky trénování těchto dovedností v prostředí školní třídy během přestávek i vyučovacích hodin se děti přirozeným způsobem učí, jak zdolávat různé překážky a nacházet řešení problémů. Jejich zvládání je pak nespornou výhodou v životní kariéře.

Proto se nenechejte zlákat první zdánlivě výhodnou nabídkou a před tím, než se rozhodnete, zda své dítě přihlásíte do soukromé či státní školy, vše ještě důkladně zvažte i s tímto pohledem na věc.

 

Jana Janáková (více o ní zde)



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: kara20 Neregistrovaný | 2011-05-02 18:54:57
Já bych svoje děcko do soukrmý školy nedala nikdy. Co se tam naučí? Nic. Lepší ať si zvyká na hodně lidí a že po něm kdosi cosi chce než aby si myslel, že může mít zadarmo všechno.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.